MAN Truck & Bus, iklim dostu tahrikler için en büyük potansiyeli akülü elektrikli tahriklerde görüyor. Elektrikli şehir içi otobüsleri ve gelecekte kamyon pazarı Avrupa’da daha yeni gelişiyor olsa da, Münih merkezli ticari araç üreticisi şimdiden pilleri için kullanım sonrası stratejisi üzerinde çalışıyor. Amaç, ilk etapta pillerin ömrünü uzatmak ve bu artık mümkün değilse içinde bulunan ham maddeleri geri dönüştürmektir.

Ticari araç sektörünün sıfır emisyonlu tahriklere dönüşümü başladı. Akülü elektrikli sürücüler, geleceğin temel teknolojisi olacaktır. Ancak, bu BEV’lerin (Akülü Elektrikli Araçlar) yollarda istisna değil norm haline gelmesi birkaç yıl daha alacak. MAN Truck & Bus, kamyon sektöründe şu anda elektrikli kamyonların 2030 yılında dağıtım uygulamalarında %60 ve uzun yol taşımacılığında %40 paya sahip olmasını bekliyor. 2025 yılına kadar elektrikli tahrikler olacak. Bu tahminler, ticari araç endüstrisinin elektrifikasyonun henüz başında olduğunu gösteriyor. Bu nedenle, araçlarda ömrünü tamamlamış akülerin sayısı, ancak 10-15 yıl sonra endüstriyel seviyelere ulaşacaktır.

Ancak MAN, değerli pillerin ikincil uygulamalarda kaynak tasarrufu sağlayacak şekilde nasıl kullanılabileceğine yönelik bir strateji geliştirmeye çalışıyor. Analiz, akünün araçtaki ilk ömrü ile başlar. Buradaki odak noktası, akü yükünün en aza indirilmesi için müşterileri araçları sürmeye, şarj etmeye ve kullanmaya yönelik eğitmektir. Bu, pilin hizmet ömrünü önemli ölçüde artırabilir. Pil takımının parçaları kullanım sırasında hasar görürse, örneğin bireysel modüller artık çalışmıyorsa, ilk önlem olarak pilin onarılması planlanıyor. Akü daha sonra araçta tekrar kullanılabilir.

Araçta kullanıldıktan sonra tekrar MAN’a gelen aküler yoğun bir şekilde analiz ediliyor. Akü takımlarının artık traksiyon aküleri olarak kullanılamaması durumunda ikincil uygulamalara yönlendirilirler. Şu anda bunun için üç seçenek bulunuyor: “Fabrika onarımından sonra araçta ikinci bir kullanım, ikinci bir pil ömrü (var örneğin güneş veya rüzgar enerjisi tesislerinin tampon depolaması olarak) ve son olarak geri kazanım geri dönüşüm anlamında yeni piller için pil hammaddeleridir.”

MAN, kullanılmış kamyon akülerinin sabit depolama sistemleri için uygun olup olmadığını değerlendirmek için şu anda çeşitli ortaklar ve Kassel Üniversitesi ile gerçek projeler üzerinde çalışıyor. Bu amaçla, paket başına 18,6 kWh enerji içeriğine sahip yaklaşık 120 kamyon akü paketi bir depolama sistemi üreticisine teslim ediliyor. Akü paketleri, MAN’ın 2018’de Avusturya’da başlayan ve üç yıl süren akülü-elektrikli dağıtım kamyonlarıyla ilk saha denemesinden geliyor. O zamanki proje ortağı, Sürdürülebilir Lojistik Konseyi (CNL) idi.

Mevcut projede, endüstriyel şirketler için enerji depolama sistemlerine odaklanılmaktadır. 2. yaşam depolama sistemleri için teknik ve ticari gereksinimler burada değerlendirilecektir. Amaç özellikle güvenlik, pil performansı ve kalan pil şarj döngüleri alanlarında bulgular elde etmektir. Ayrıca, ilk tam elektrikli Lion’s City E serisi şehir içi otobüsünden MAN akülerine dayalı 2. yaşam depolama sistemi için olası bir pilot projenin tanımlanması planlanmaktadır.

Akülerin 2. ömründen sonra, araç kullanımı veya kaza sonrası akülerin artık depolama uygulamalarına uygun olmaması durumunda geri dönüşüm devreye girmektedir. MAN’ın belirtilen amacı, beşikten beşiğe akü hammaddeleri için kapalı bir döngü elde etmektir. Amaç, geri dönüşüm ortakları tarafından geri kazanılan nikel, manganez, kobalt veya lityum gibi ham maddelerin yeni pil üretiminde kullanılmasıdır. Şu anda, pilin ağırlığına göre geri dönüşüm oranı %70’in üzerindedir.

MAN, geri dönüşüm için mekanik bir işlemi ve ardından hidrometalürjik işlemi tercih ediyor. Değerli hammaddeler, mekanik ve hidrometalurjik bir işlemle pilden geri kazanılır. MAN, tüm Avrupa’daki geri dönüşüm ortaklarıyla birlikte Volkswagen Grubu geri dönüşüm ağının bir parçasıdır.

KAYNAK: https://press.mantruckandbus.com/corporate/resource-saving-battery-use-and-recycling/