Herhangi bir ürünün kullanıcı tarafından görülecek dış kısımlarının, Endüstriyel Ürün Tasarımı ile birlikte, tüketicinin estetik taleplerini karşılayabilmesi için sahip olması gereken üretim kalitesini sağlayan modelleme tekniği Class-A Yüzey Modelleme olarak adlandırılır.

Günümüzün rekabetçi pazarlarında, benzer özellikleri taşıyan ürünler içinde öne çıkma ve daha önce de bahsedildiği gibi tüketicinin estetik ve kalite konusundaki taleplerini karşılayabilmek için, hemen her sektördeki ürünlerde Class-A kalitesinde yüzey kullanımı zorunlu hale gelmiştir. Gelişen bilgisayar destekli tasarım ve üretim teknolojileri bu kalitenin makul fiyatlarla elde edilmesini mümkün kılmaktadır.

Farklı yüzey modeli kalitesi tanımlarına sebep olan ayırt edici nitelik, modeli oluşturan yüzeylerin kendi içlerindeki ve komşu oldukları yüzeyler ile ortak sınırları arasındaki geçişlerin kalitesidir. Yaygın terminolojiyle, bu geçiş kaliteleri C0/G0, C1/G1 ve C2/G2 olarak sınıflandırılır. C0/G0 noktasal süreklilik, C1/G1 teğetsel süreklilik, C2/G2 ise eğrisel süreklilik anlamına gelmektedir. Class-A kalitesi yüzeyler, modelin C2/G2 kalitesine sahip olduğunu ifade eder.

Elbette, tasarlanan ürüne bağlı olarak, Class-A kalitesinde olması gereken yüzeyler, tasarımcısının tercihlerine göre keskin kenarlar da içerebilir fakat bu sınırlar başka parametrelere, örneğin ürünün imalatında kullanılacak tekniklere göre de çizilmektedir, çekme prosesi sonucunda üretilecek bir parça her yerde en az C1 sürekliliğe sahip olmak zorundadır. Bir otomobilin dış panellerinin doğrudan görünür kısımları Class-A kalitesinde iken, bu panelleri gövdeye bağlayan flanşlar vb. yüzeyler için ise Class-B kalitesi yeterlidir. Dolayısı ile günümüzde, Class-A yüzeylerin yalnızca ilk akla geldiği gibi sadece otomobil dış panellerinde değil, en küçüğünden en büyüğüne tüm tüketim ürünlerinde (örneğin diş fırçası, cep telefonları, beyaz eşyalar ya da bir lavabo v.b.) kullanımı standart haline gelmiştir. Bu alandaki tasarım ihtiyaçlarınızı karşılamak için AVROTAS olarak uzman personelimiz ile her zaman yanınızdayız.

Class-A Yüzey Modelleme 2

Class-A yüzey modelleme ve bu konudaki çalışmalarımız hakkında bilgi almak için info@avrotas.com adresimize e-posta gönderebilirsiniz.