Ürün Geliştirme sürecinde bilgisayar teknolojileri kullanılanarak sanal bir ürünün tüm detayları ile 3D CAD ortamında tamamlanması, bu datayı kullanarak fiziksel parçaların da 3D Yazıcı kullanılarak direkt olarak bir seferde üretilmesi fikrini ortaya çıkarmıştır. Böylece Eklemeli İmalat sistemleri oluşturulmuştur.

Farklı malzeme ve imalat metotları kullanarak üreteceğimiz size ait tasarımların prototipleri ile tasarımlarınızı hızlı bir şekilde ve uygun maliyetlerle 3 boyutlu hale dönüştürebilirsiniz.

Güncel Eklemeli İmalat Yöntemleri ve Kullanım Alanları

Metod Kullanım Alanı
FDM Gerçek ABS Filament malzemeden, kullanılabilir mukavim plastik parçalar.
SLS Toz malzemeden, yüksek yüzey kalitesinde parça ve mastar modeller.
Polyjet Saydamlık, esneklik ve yüksek yüzey kalitesi istenilen uygulamalar.
Ön Seri İmalat Silikon kalıplama yöntemi ile, düşük adetli plastik enjeksiyon parça imalatı.
Metal Parça İmalatı Hassas döküm yöntemi ile düşük adetli metal parça üretimi.

Eklemeli İmalat Metodlarında Kullanılan Malzemeler

Metod Malzeme
FDM ABS ABS-M30 ABSplus PC PC-ABS PC-ISO
SLS PoliAmid Cam Katkılı Poliamid Alumide Polistren
Polyjet FullCure 720 Vero Tango DurusWhite
Ön Seri İmalat Poliüretan Wax
Metal Parça İmalatı Çelik Alüminyum

FDM metodu, ABS malzeme kullanımı ve tekrarlanabilirliği yüksek sonuçları ile öne çıkmaktadır.

SLS yönteminde ise, elde edilen model direkt kullanım için yeterli mukavemette olmasa da, yüksek yüzey kalitesi ile mastar model olarak kullanımda ideal sonuçlar vermektedir.

Polyjet teknolojisi, örneğin içindeki sıvı/gaz benzeri akışkanların izlenmesi arzu edilen uygulamalar için idealdir.

Ön Seri İmalat metoduyla, SLS ya da Polyjet yöntemi ile elde edilen bir prototip parça, mastar model olarak kullanılarak silikon kalıplama ile ABS malzemenin tüm özelliklerini simüle edebilen Poliüretan malzemeden gerçek enjeksiyon parçalar üretilebilmektedir. Parça geometrisine bağlı olarak, her bir silikon kalıptan 20-50 adet parça elde edilebilmektedir.

Metal Parça İmalatı olarak adlandırdığımız yöntemde ise, Silikon Kalıba dökülen Wax(Mum) seramik kaplanıp ardından hassas döküm yöntemi ile metal parçalar üretilebilmektedir.

Hızlı prototip imalatı, bu alanda standart haline gelmiş *.STL formatındaki modeller kullanılarak gerçekleştirilmektedir. CAD Model –> *.STL çevrimi, her bir CAD yazılımında ufak farklılıklar göstermekle birlikte, genellikle bir “Save as” işlemi kadar basittir.

AVROTAS olarak, bahsi geçen metotların ihtiyacınıza uygun olanını belirleyerek sizlere hızlı prototipleme servis hizmeti vermekteyiz.

Eklemeli İmalat Uygulaması Örnekleri

Hızlı Prototipleme Uygulaması Örnekleri

Eklemeli İmalat yöntemi hakkında daha detaylı bilgi almak ya da sipariş taleplerinizi iletmek için *.STL formatındaki modellerinizi hpservis@avrotas.com adresimize göndererek bize ulaşabilirsiniz.