Tasarımı yapılan ve geliştirilen ürünlerin hedef kitleye uygunluğu, dış görünüşü v.b. unsurlar endüstriyel tasarım aşamasında belirlenmektedir. Süreç içerisinde ürünün hızlı bir şekilde olgunlaşması, mekanik tasarımcının katkıları, doğru ürün ve ürün özelliklerini ortaya koymayı sağlamaktadır. Mekanik Tasarım ürün geliştirme süreci içerisinde belki de en önemli kısmı oluşturmaktadır.

Başlangıçta endüstriyel tasarımcı ile birlikte ürünün ileride oluşabilecek detaylarının görüşülerek ön görülmesi, sonrasında imalat-üretim kriterlerinin irdelenmesi v.b. unsurlar süreç içerisinde ciddi bir öneme sahiptir.

Mekanik tasarım aşamasında kullanılan yazılımın da seçimi çok önemlidir. Yüksek teknolojinin imkanlarının kullanılması istenilen ürünün 3 boyutlu bir ortamda tecrübeli ellerde kısa zamanda ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

mekanik-tasarim

Ürün Geliştirme sürecinde mekanik tasarımın endüstriyel tasarım aşamasında olduğu gibi devamındaki mühendislik çalışmalarıyla da eş zamanlı ilerlemesi gerekmektedir. Ürün imalat-üretim aşamasına gelmeden malzeme seçimi, mekanik özellikleri, imalat-üretim seçimi ve buna bağlı kalıplama şekli v.b. kriterlerin 3 boyutlu bilgisayar destekli tasarım ortamında etüt edilerek değerlendirilmesi, sağlamasının yapılması gerekir. Tüm bu detaylar mekanik tasarım aşamasında çözülür.

Bu kapsamda endüstriyel tasarımı çok iyi ancak mekanik tasarımı yeterli kalitede olmayan ürünler sadece görünüş itibariyle istenileni vermiş olur ancak fonksiyonellik, doğru ve kaliteli malzeme kullanımı ve de kullanım kolaylığı açısından yeterli kaliteye ulaşmamış olurlar ki bu da ortaya tam ve doğru bir ürün çıkmadığı anlamına gelir.

 

Mekanik Tasarım Hizmetimiz ve bu konudaki çalışmalarımız hakkında bilgi almak için info@avrotas.com adresimize e-posta gönderebilirsiniz.