Iveco, kendi ağır hizmet elektrikli araçlarını (HD BEV) ve ağır hizmet yakıt hücreli elektrikli araçlarını (HD FCEV) Iveco markası altında üretip pazarlayacağını duyurdu. Şirket, geçtiğimiz Haziran ayında Iveco Group’un eski ortak girişim Nikola Iveco Europe’dan kaynaklanan Alman şirketinin tam ve tek mülkiyetinin satın alınmasına ilişkin iletişimini takip ediyor.

Iveco HD BEV ve FCEV, Iveco’nun Iveco Group bünyesindeki güç aktarma organları, Proterra tarafından sağlanan piller ve Bosch tarafından sağlanan yakıt hücresi teknolojisi ve ana bileşenler konusunda uzmanlaşmış kardeş markası FPT Industrial tarafından ortaklaşa tasarlanan ve üretilen bir elektrikli aksa sahiptir. Bu doğuştan elektrikli araçlar, modüler bir mimari sayesinde hem yakıt hücresini hem de akü tahrik teknolojisini destekleyebilecek şekilde özel olarak yeniden tasarlanan Iveco S-way kamyon platformunu temel alıyor.

Iveco HD BEV 500 km’ye kadar menzile sahiptir. 350 kW’a kadar şarj gücü ile toplam 738 kWh (9 paket) pil kapasitesine sahiptir. Bu da merkezden merkeze dağıtım görevlerini, çok çeşitli bölgesel uygulamaları ve hatta zorunlu sürücü durakları sırasında şarj fırsatı ile daha uzun mesafe gerektiren görevleri mümkün kılar. Artic 4×2 konfigürasyonu, 2023’ün son çeyreğinde Avrupa pazarına ilk giren konfigürasyon olacak.

Iveco HD FCEV, uzun mesafeli görevler için ideal olan 20 dakikanın altında hızlı yakıt ikmali süresi ile 800 km’ye kadar bir menzile sahiptir. 700 bar basınçta 70 kg H2 kullanılabilir enerjiyi barındırabilir. Iveco HD FCEV’in ilk üniteleri, ticari taşımacılık endüstrisinde hidrojen çözümlerinin dağıtımını hızlandırmayı ve önümüzdeki yıllarda büyük ölçekli yakıt hücreli kamyon pazarını etkinleştirmeyi amaçlayan Temiz Hidrojen Ortaklığı tarafından ortaklaşa finanse edilen H2Haul Avrupa projesinde planlandığı gibi 2023 sonunda Fransa, İsviçre ve Almanya’da teslim edilecek.

KAYNAK: https://www.electrichybridvehicletechnology.com/news/iveco-to-produce-heavy-duty-bev-and-fcev-under-its-own-brand.html