Yakıt hücreleriyle çalışan otomobil ve kamyonlarla birlikte artık otobüslerde de bu teknoloji ön plana çıkmaya başlıyor. Otomotiv tedarikçisi ZF, bunu başarmak için diğer şirketlerle birlikte çalışıyor. Tanınmış şirketler HyFleet projesiyle birlikte otobüsler için yakıt hücresi tahrikleri geliştirmek istiyor.

ZF, Freudenberg teknoloji grubu, uzun mesafe otobüs operatörü Flixbus ve iklim koruma kuruluşu Atmosfair ile birlikte yakıt hücresi teknolojisi üzerine yeni bir proje araştırıyor. Tedarikçinin yaptığı basın açıklamasında duyurduğu gibi, şirketler üç yıllık “Hy Fleet” projesinin bir parçası olarak otobüslerde yakıt hücrelerinin optimal kullanımına ilişkin bilgi sağlamak istiyor. Proje kapsamında, tamamen elektrikle çalışan bir tur otobüsü tasarlamak ve test etmek amaçlanıyor.

BMVI Tarafından Finansman

Ortaklar, pilin ve yakıt hücresinin boyutlandırılması, sistemin soğutma konsepti ve çalışma sırasında tahrik sistemi üzerindeki pik yükler hakkında bilgi toplamak istiyor. Buna ek olarak, sürücünün enerji verimliliğini, sürüş özelliklerini ve hidrojen yakıt ikmalini incelemeyi hedefliyorlar.

Proje, Federal Ulaştırma ve Dijital Altyapı Bakanlığı (BMVI) tarafından finanse edilmektedir. ZF’ye göre, güç elektroniği ve tüm enerji tüketicilerinin yazılım tabanlı kontrolü dahil olmak üzere tamamen elektrikli ticari araç tahrikindeki deneyimine katkıda bulunacak.

KAYNAK: https://www.automobil-industrie.vogel.de/zf-entwickelt-brennstoffzellen-antrieb-fuer-reisebusse-a-1074383/?cflt=rel