Gerekli enerjinin nasıl süreklilik sağlayacağı henüz netlik kazanmamış olsa da gelecekteki kamyonların elektrik ile hizmet vermesi bekleniyor. Bilim insanları da süreklilik konusunda ikili bir çözüm üzerine çalışıyor.

Yakıt hücresi mi pil mi? RWTH Aachen Üniversitesi, emisyonsuz kamyonlar için en iyi teknoloji hakkındaki olağan soruyu şimdi “HER İKİSİ” ile yanıtladı. “E-Mobilite Bileşenlerinin Üretim Mühendisliği” başkanı, elektrikli bir sürücüye dönüştürülmüş ve menzili genişletmek için bir yakıt hücresi kullanan bir ağır hizmet kamyonunun prototipini sundu.

“Selv” projesi kapsamında geliştirilen hem pil hem de hidrojeni bir arada kullanan teknoloji ile gelecekte 41 tonluk kamyonların 1.000 kilometre menzile sahip olması amaçlanıyor. Ancak sunum aracında hala bir yakıt hücresi ve tank sistemi bulunmuyor. Her ikisinin de bir sonraki geliştirme aşamasına entegre edilmesi bekleniyor.

KAYNAK: https://www.automobil-industrie.vogel.de/hochschule-kombiniert-batterie-und-wasserstoff-beim-lkw-a-f664f5d280e853fbe56b368605b8e466/