230 e-motor, enerji kayıplarını azaltmak ve sürüş menzilini artırmak için Bosch’un gelişmiş SiC invertörü ile eşleştiriliyor.

Gelişmiş bir güç çevirici ile eşleştirilmiş yeni Bosch elektrik motoru, ticari araç (CV) pazarına entegre bir tahrik çözümü getiriyor. Kuzey Amerika’da bulunan Bosch’un Kıdemli Sistem Mühendisi Dr. Shyam Jade, elektrifikasyon geldiğinde çok kısa vadede orta hizmet segmenti için çok çeşitli e-güç aktarma organlarının olacağını düşündüklerini belirtti.

Elektrikli araç sistemi mühendisliği için kontrol sistemi geliştirmekle görevli olan Jade, Eylül ayında Pontiac, Michigan’daki Motor Bella etkinliği sırasında SAE Media ile konuştu. Jade, yeni e-motorun tam elektrikli, hibrit veya yakıt hücreli ticari araç için bir etkinleştirici olduğunu söylüyor. Motorun lansmanı, şirketin e-mobilitede her yıl %40 yatırım artışına denk geliyor.

230 e-motor, adını stator çapından (230 mm) alıyor. Bu e-motor, tipik bir elektrikli binek araçta görünenden daha büyük, fakat tipik bir benzinli veya dizel motordan önemli ölçüde daha küçük olduğu belirtiliyor. Jade, bu teknik özelliklerden bahsederken, e-motorun kompakt boyutunun ve diğer özelliklerinin CV pazarına hitap edeceğini belirtiyor.

CV ve ulaşım pazarları için veri, endüstri analizi ve tahmin hizmetleri sağlayan bir firma olan ACT Research’ün başkanı ve kıdemli analisti Kenny Vieth’e göre, 2021’de orta ve ağır hizmet araçlarının (Sınıf 4-8) %1’den daha azı bu değişimi talep ediyor. 2026 yılına kadar pil-elektrik kullanımının %11’e ulaşması bekleniyor. Orta hizmet sınıfları (4-7) ile ağır hizmet sınıfı (8) arasında benimseme konusunda maddi farklılıkların olduğunu belirten Vieth, Sınıf 8’in yalnızca %4 benimsenmesiyle 2026’da satışların yaklaşık yüzde 20’ye çıkmasını beklediğini söylüyor.

Bosch’un kompakt boyutlu 230 elektrikli motoru, önden, arkadan veya dört tekerlekten çekiş konfigürasyonları için kolay aks entegrasyonu sağlıyor.

Sınıf 8’e Göre Ölçeklenebilir

230 e-motorda yağ soğutma ve su soğutmanın belirli rolleri bulunuyor. Rotor ve stator dahili olarak yağ soğutmalıdır ve aktif parçalar bir su soğutma ceketi içine yerleştirilir. Jade, yağ soğutmasının ısı transferine büyük ölçüde yardımcı olduğunu söylüyor.

Ölçeklenebilirlik, 230 e-motoru bir dizi CV uygulaması için uygun hale getiriyor. Jade, hafif ticari araçlar, orta hizmet kamyonları ve Sınıf 8 yarı kamyonlara kadar boyutlandırma yapabileceklerini söylüyor. Bu işlemde 230 e-motor aynı kalırken, farklı ölçeklendirme yöntemleri değerlendirilecek. Gerekirse büyük araçlarda iki ünite şeklinde kullanıma sunulabilecek.

230 e-motoru, 230 kW’a (300 hp) kadar sürekli güç sağlayabilirken aynı zamanda uzun süre yollarda olan orta sınıf araçlarda önemli bir yere sahip olacak. Bir yükü yokuş yukarı çekmek gibi yaygın kullanım da güvenilir e-motor gücü gerektirir. Hairpin winding teknolojisi, statorda yüksek bakır dolgusu elde edilmesine yardımcı olur. Bu sarma teknolojisi sayesinde paket boyutu önemli ölçüde küçültülürken, e-motordan da daha yoğun bir güç elde edilebiliyor.

Verimlilik, 800 volt değerine sahip 230 e-motorun ayırt edici özelliği olarak dikkat çekiyor. Bu sistemle elektronları dönme enerjisine dönüştürerek  %97’ye varan verimlilik elde ediliyor. Bu verimlilik, tipik bir benzinli veya dizel motorun %30-40’lık fren-termal verimliliğinden önemli ölçüde daha yüksektir.

Verimli SiC İnvertör

230 motor, Bosch’un silikon karbürlü (SiC) gelişmiş invertörü ile eşleştirilebilir. Bu yarı iletken malzeme elektrik iletkenliğini iyileştirir. SiC, ısı kayıplarını azaltmaya yardımcı olur, daha yüksek anahtarlama frekansları sağlar ve silikonlu geleneksel bir invertöre kıyasla güç yoğunluğunu iyileştirir. Jade, SiC’li invertörün, invertör verimliliğini %99’un üzerine ve genel sistem verimliliğini %97’nin üzerine çıkarmaya yardımcı olduğunu söylüyor. SiC invertör, CV pazarı için Bosch’ta bir ilk olarak dikkat çekiyor.

E-motor ve invertör verimliliği, bir aracın sürüş menzilini artırmaya yardımcı olur. Sürüş menzili ise son müşteriler için bir endişe kaynağı olarak dikkat çekiyor. Jade ” Enerji kayıplarını gerçekten azaltmak istiyoruz ve bu çözümle üzerimize düşeni yaptığımızı hissediyoruz.” sözleriyle müşterilerinin endişelerini ortadan kaldırmayı hedefliyor.

KAYNAK: https://www.sae.org/news/2021/10/bosch-debuts-new-cv-specific-electric-motor-and-inverter