Yakıt hücreleri giderek daha verimli hale geliyor. Schaeffler, yakıt hücreleri için daha iyi güç yoğunluğuna sahip bipolar plakalar geliştirerek merkezi bir bileşenden daha fazla güç elde ediyor.

Otomotiv tedarikçisi Schaeffler, yakıt hücreleri için yeni nesil bipolar plakalar için yüksek güç yoğunluğu ve büyük ölçekli üretim için optimize edilmiş bir tasarım vaat ediyor. DIN A4 boyutlu metal plakalara sahip yığınların litre başına 4,6 kilowatt, yani önceki nesle göre yaklaşık %20 daha fazla güç sağladığı söyleniyor.

Buna ek olarak, Frankonyalı şirket özel bir kaplama işlemi ve özellikle bipolar plakalar için çeşitli yüksek performanslı kaplama sistemleri sayesinde özellikle uzun bir hizmet ömrü olduğunu iddia ediyor. Schaeffler kaplama sistemlerini, yüksek gerilimli valf treni bileşenlerinin üretiminden uyarlanan ve daha da geliştirilen fiziksel buhar biriktirme yöntemini kullanarak uyguluyor. Hücreleri gaz ve su geçirmez hale getirmek için tedarikçi, şirket içinde geliştirilen bir lazer kaynak işlemi ve isteğe bağlı olarak enjeksiyon kalıplı veya ekran baskılı contalar kullanıyor.

Hafif ticari araçlar için bir yakıt hücresi

Bir yakıt hücresi yığınında her biri yaklaşık 60 gram ağırlığında yüzlerce bipolar plaka kullanılır. Burada proses gazlarıyla soğutucuyu ayırıp dağıtırlar ve üretilen suyu tahliye ederler.

Her zaman membran elektrot ünitesiyle dönüşümlü olarak katmanlanan 400 plaka ile 140 kilowatt’a kadar güce sahip bir yığın oluşturulur. Bu da hafif ticari araçlara güç sağlamak için yeterlidir. Ağır kamyonlarda iki yakıt hücresi kullanılıyor. Schaeffler, hidrojen teknolojisinin geleceğini, özellikle uzun yol kamyonlarında bir akü alternatifi olarak görüyor.

Schaeffler, Herzogenaurach’ta çok sayıda prototip ve uluslararası OEM’lerin on binlerce adede varan küçük serileri için yeni plakalar üretiyor. Burada kurulan pilot üretim tesisi, şirketin çok sayıda test tezgahı ve test tesisi de içeren hidrojen yetkinlik merkezinin bir parçası. Schaeffler’e göre tam otomatik üretim, elektrolizörler için daha büyük plakaların da burada üretilebileceği şekilde tasarlandı. Schaeffler, 2024 yılının başından itibaren Fransa’nın Haguenau kentinde Symbio ile birlikte kurduğu Innoplate ortak girişiminde bipolar plakalar üretecek.

KAYNAK: https://www.automobil-industrie.vogel.de/brennstoffzellen-effizienter-schaeffler-mehr-leistung-a-4d6b67eb5d8e54f7bf9b44bb73660a67/