Pil, bir eTruck’ın kalbidir. MAN’ın Nürnberg’deki teknik merkezde geliştirme ve üretimi kendi ellerine almasına ve ona olabildiğince uzun bir ömür vermek istiyor.

Pil olmadan enerji elde edilemez. Bu durumda ne yeni MAN eTruck gibi bir elektrikli kamyon ne de kısa süre önce “2023 Yılının Otobüsü” seçilen MAN Lion’s City E gibi elektrikle çalışan bir otobüs hareket etmez. Çekiş aküsü, elektrikli araç sürmede belirleyici faktörlerden biridir ve sonuç olarak NewMAN stratejisinin merkezi bir parçasıdır. Gelecek, teslimat ve toplu taşımada elektrikli olurken asıl hedef sıfır emisyondur.

Bu nedenle MAN Truck & Bus, filosunun elektrifikasyonu için enerji depolama cihazlarının üretimini kendisi üstleniyor. Yani yakında yılda 100.000 yüksek voltajlı pil paketinin üretileceği Nürnberg’deki eMobility teknik merkezinde mühendislik, geliştirme ve üretim de dahil olmak üzere hepsi tek bir çatı altında gerçekleştirilecek. Yeni üretim holü inşaatına 2023 yılının üçüncü çeyreğinde başlanması planlanıyor. Şubat 2025’te ilk pil paketinin Nürnberg’de seri üretimden çıkması planlanıyor. MAN, tüm bunlar için beş yılda yaklaşık 100 milyon Euro yatırım yapıyor.

Şimdiye Kadar Yapılan Tüm Pil Testleri %100 Olumlu

MAN’da yeni çekiş akülerinin geliştirilmesine başkanlık eden Dr. Michael Bernath, hassas yüksek voltaj bileşenleri de dahil olmak üzere tüm testlerin şu ana kadar %100 pozitif çıktığını belirtiyor. Kritik, kaliteyle ilgili süreçler, daha büyük miktarlar için sorunsuz bir şekilde kullanılabilmeleri için şimdiden test ediliyor ve otomatikleştiriliyor.

Üretim tesisi, 2021’de Münih’teki ana fabrikada açılan MAN eMobility Center’ı tamamlıyor. MAN Truck & Başkanı, Nürnberg’de akü paketlerinin üretimine yönelik başlangıç ​​sinyali ve MAN Münih tesisinde eTrucks üretimi ile bağlantılı olarak, MAN’ın geleceğini güvence altına alan bir ticari araç e-kümesi oluşturduğunu söylüyor.

Altı Akü Paketi Ağır Bir E-Kamyona Güç Veriyor

MAN’ın kullandığı enerji depolama cihazları nikel, manganez ve kobalt içeren lityum-iyon modüllerdir. Her pil paketi, modüller halinde gruplandırılmış ve ayrı katmanlarda birleştirilmiş pil hücrelerinden oluşur. Bernath, müşteri ihtiyaçlarına bağlı olarak kamyonlar ve otobüsler için üç çeşit bulunduğunu açıklıyor. Daha fazla güç, daha fazla enerji, daha fazla günlük menzil ve daha uzun hizmet ömrü ile MAN’ın üçüncü nesil aküsüdür.

Pröpster, “Özellikle Ingolstadt’taki Audi’ye yakınlık bize çok yardımcı oldu. Motor bölümünden gelip bizim için akü montajı yapan MAN çalışanları burada yoğun bir eğitim aldı. Aktarılan bilgi birikimi, şimdiye kadar yalnızca motor üretmek için kullanılan Nürnberg tesisindeki iş güvenliği için son derece önemlidir.” diyor.

Pil İlerlemesi Megawatt Şarj İçin Önemli

MAN akülerindeki ilerlemeler, aynı zamanda ticari araç üreticisinin de üzerinde çalıştığı megawatt şarjının araştırma ve geliştirmesi ile el ele gidiyor. Çünkü, güç üniteleri eş zamanlı ve her şeyden önce ağır kamyonların da sürüşünde yer almalıdır. 2026 gibi erken bir tarihte, günlük yaklaşık 1.000 kilometrelik bir menzil, kamyonu uzun mesafe taşımacılığı için tamamen uygun hale getirecektir.

“2023 Yılının Otobüsü” de ilerleyen zamanlarda yeni pil nesli ile donatılacak. MAN Lion’s City 12 E, 480 kWh’e kadar kapasiteye sahip bir lityum iyon aküye sahiptir. Bu akü, şimdiden tek şarjla 350 km yol katetmektedir. Tamamen elektrikli şehir içi otobüsü, tek başına on etapta Avrupa çapında yaklaşık 2.500 kilometre yol katettiği Electrifying Europe Tour’da da dayanıklılığını ve güvenilirliğini kanıtladı.

MAN, üretime ek olarak, pillerin kaynak açısından verimli bir şekilde kullanılabilmesi ve daha sonra kullanıma sunulabilmesi için pillerinin sonraki kullanım stratejisi üzerinde de çalışıyor. Akülerin sözde ilk ömrü boyunca, müşterileri akü dostu bir şekilde araçları sürmeleri, şarj etmeleri ve kullanmaları için eğitmeye odaklanılır. Bu, pilin ömrünü önemli ölçüde artırabilir. Arıza durumunda ilk önlem olarak onarım planlanır.

Geri Dönüşüm İle Tampon Tankı Olarak Kullanın

Akü paketleri artık bir araçta çekiş aküsü olarak kullanılamıyorsa, geri dönüştürülürler. Mevcut durumda bunun için üç seçenek bulunuyor. Birincisi, yeterli yükleme kapasitesine sahip olduğu sürece başka bir araçta yeniden kullanmak. İkinci olarak, örneğin güneş veya rüzgar enerjisi santralleri için bir tampon depolama olarak ikinci bir pil ömrü. MAN şu anda çeşitli ortaklar ve Kassel Üniversitesi ile kullanılmış kamyon akülerinin sabit depolama olarak uygun olup olmadığını araştırıyor.

Üçüncüsü, ikinci kullanımdan sonra veya bir kazadan sonra piller artık depolama uygulamaları için uygun değilse, geri dönüşüm devreye girer. Bu amaçla MAN, Volkswagen Grubu’nun Avrupa’daki ortaklarıyla birlikte geri dönüşüm ağının bir parçasıdır. Beyan edilen hedef, MAN’ın sürdürülebilirlik çabalarına paralel olarak hammaddeler için kapalı bir döngü elde etmektir. Geri kazanılan nikel, manganez, kobalt veya lityum gibi ham maddeler yeni pillerin üretiminde kullanılacak.

KAYNAK: https://www.mantruckandbus.com/de/innovation/batterien-von-man-voller-energie-in-die-elektromobilitaet.html?utm_source=linkedin&utm_campaign=HochvoltBatterien&utm_medium=social&utm_content=post1%C2%A0