Uzmanlığı, profesyonelliği, tarafsızlığı ve gizliliği ile saygı duyulan TWI, tüm endüstri sektörlerinde dünya çapında en etkili şirketlerle çalışmaktadır. TWI’nin son yıllarda geliştirdiği atılımlardan biri, yüksek kapasiteli, esnek bir veri aktarım ağı oluşturmak için kompozit malzemelere sorunsuz bir şekilde dahil edilebilen bir veri aktarım teknolojisidir. Şirket, SurFlow™ adını verdiği ve kompozitler aracılığıyla güvenli veri aktarımı sunabilecek bir malzeme teknolojisinin ayrıntılarını açıkladı.

Patentli bir süreçle ilerleyen SurFlow teknolojisi, verileri kompozit parçalar arasında dolaşan elektromanyetik dalgalar biçiminde iletir. Geliştirilen sistem kablo veya fiber optik ihtiyacını ortadan kaldırır ve kablosuz veri aktarımının aksine uzaktan ele geçirilemez.

“Bileşik veri yollarının geleceği” olarak ifade edilen ve bir parçayı akıllı bir bileşime dönüştüren teknoloji, bir veri ağını bileşenin fiziksel yapısına entegre eder. Sistem 6Gbps’ye kadar veri iletebilirken, kompozit parça hasar görse bile çalışmaya devam edebilir.

Akıllı kompozitler için potansiyel uygulamalar endüstri genelinde mevcuttur. Karbon fiber gibi kompozitlerin kullanımının artık üst düzey uygulamaların ötesine geçtiği otomotiv sektöründe, teknoloji, bir aracın dahili iletişim ağının karmaşıklığını önemli ölçüde azaltabilir.

Robotikte, teknoloji, kablo kullanmadan robotik bir sistem boyunca iletişimi sağlamak için kullanılabilir. Tüketici elektroniğinde ise teknoloji, herhangi bir şey takmaya veya kablosuz bir ağa bağlanmaya gerek kalmadan, kompozitin yüzeyiyle temas kurarak bir cihazın anında bir ağa bağlanmasına izin verecek.

SurFlow, bir malzeme boyunca hareket eden elektromanyetik enerji olan yüzey dalgalarını kullanarak çalışır. Dielektrik ve iletken malzemelerden oluşan bir alt tabaka dahil edilir. Bu yüzey dalgaları kompozit yapılar aracılığıyla iletilebilir. Dalgalar, akıllı kompozit boyunca herhangi bir yere yerleştirilebilen dönüştürücüler kullanılarak yayılır ve alınır.

Yeniliğin potansiyelini araştırmak için daha fazla test yapılıyor. Araştırılan diğer kullanımlar arasında, gelişmiş havacılık uygulamaları ve gerçek zamanlı kompozit izleme yer alıyor. Bu sayede dalga biçimindeki küçük değişiklikler, akıllı bir kompozit bileşende herhangi bir hasarın anında tespit edilmesini sağlıyor.

KAYNAKLAR:

  • https://managingcomposites.com
  • https://www.compositestoday.com/2016/07/twi-finds-a-way-to-transfer-data-wirelessly-through-composites/