Günümüzde e-scooter ve arabalar için pil değiştirme sistemleri bulunuyor. Toyota ise bu sistemleri başka bir araç sınıfına yerleştirmek istiyor.

Toyota, pil değiştirme sistemi ile gelecekte elektrikli ticari araçların arıza süresini azaltmak istiyor. Otomobil şirketi, bir Japon lojistik hizmet sağlayıcısı ve diğer ticari araç üreticileriyle ortak bir endüstri standardı üzerinde çalışıyor.

Tek tip, değiştirilebilir pil seti ve uygun bir şarj sistemi, öncelikle uzun şarj süreleri sorununu çözmeyi ve böylece teslimat kamyonlarının günlük çalışma sürelerini artırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca sistemin geliştiricileri, yedek pillerin yoğun zamanların dışında şarj edilebilmesi sayesinde elektrik şebekesinin rahatlayacağını umuyor.

Üretici, pille çalışan araçlar için daha düşük satın alma maliyetlerini ve şarj altyapısını kurmak için daha az çabayı başka argümanlar olarak belirtiyor. Proje ortaklarının standartlaştırılmış pil setlerine ve şarj sistemlerine katkıda bulunması bekleniyor.

KAYNAK:https://www.automobil-industrie.vogel.de/toyota-arbeitet-an-batterie-wechselsystem-fuer-nutzfahrzeuge-a-d37545c24ea2066180800c224c1acc59/