Aşırı hızlı şarj (XFC) pil teknolojisinin öncüsü StoreDot, yakında araba üreticilerinin daha ucuz, daha hafif ve daha sürdürülebilir EV’ler tasarlamasına ve üretmesine olanak tanıyan silikon piller üretecek.

StoreDot’un teknolojisi, aşırı hızlı şarjın optimum sürücü deneyimi göz önünde bulundurularak, araç üreticilerinin daha küçük bir pil takımını dahil etmesini sağlayacak kadar yeterli şarj ve deşarj döngülerine ulaştı. XFC’li daha küçük paketler, daha iyi araba verimliliği, daha fazla rejeneratif fren kullanımı, daha az karbon ayak izi ve daha düşük maliyetler dahil olmak üzere gelişmiş EV spesifikasyonlarına dönüşür. Sonuç olarak, bu tür uygun fiyatlı, daha hafif EV’ler daha geniş bir kitleye hizmet edecek ve EV’lerin benimsenmesiyle birlikte geçişini de artıracaktır.

StoreDot, aşırı hızlı şarj olan pillerini gelecek yıla kadar EV OEM’lerine teslim etme yolunda ilerliyor. Bu dönüştürücü teknoloji, yalnızca beş dakikalık şarjla yaklaşık 160 km menzil sunacak. Sonuç olarak, EV sürücülerinin artık şarjlar arasındaki mesafe veya şarj süreleri hakkında endişelenmesine gerek kalmayacak. Bu da otomobil üreticilerinin elektrikli araçların özelliklerini yeniden değerlendirmesine olanak tanıyacak. StoreDot’un XFC teknolojisi ile OEM’ler, her zamankinden daha fazla menzil ve pil boyutu için zorlamak yerine bir aracın ağırlığını ve maliyetini optimize edebilecek.

80kWh gerektiren ortalama premium bir araçtan 50kWh pil paketine küçültme, EV’nin ağırlığından yaklaşık 200 kg tasarruf sağlayabilir (3-4 kişinin eşdeğer ağırlığı). Daha da önemlisi, arabanın yapım maliyetini 4.500 $ azaltabilir.

Böyle bir tasarım değişikliğinin çevresel etkisi de, her araçta kullanılan hammadde miktarını azaltacağı ve yaşam döngüsü boyunca EV karbon ayak izini azaltacağı için oldukça önemli olacaktır. Daha küçük paketlerdeki XFC, karşılık gelen geri kazanımlı yüksek akımları karşılayabildiği için verimli rejeneratif frenleme anlamına da gelir.

StoreDot CEO’su Dr Doron Myersdorf, “EV sahipliğinin önündeki iki engel, endişe ve maliyettir. StoreDot’un XFC çözümü her ikisine de yardımcı olacak şekilde tasarlanmıştır. Radikal olarak azaltılmış şarj süreleri, otomotiv üreticilerinin pil boyutuna ve menziline nasıl yaklaşacaklarını yeniden düşünmelerine olanak tanıyacak. Şarj süreleri artık sorun olmadığında, daha küçük pil paketlerini takmak çok daha mantıklı. Maliyet tasarrufları, daha iyi araba verimliliği, daha az ham madde ihtiyacı ve araç içi ömürlerinin sonunda daha az geri dönüşüm ile EV’lerin erişilebilirliğini ve pillerin sürdürülebilirliğini değiştirebilir.” diyor.

StoreDot’un çığır açan XFC pil hücreleri şu anda 15’in üzerinde küresel otomotiv üreticisi tarafından test edilirken, şirket üretim ortaklıklarını küresel ölçekte geliştirmeye devam ediyor.

KAYNAK: https://www.electrichybridvehicletechnology.com/news/battery-technology/storedot-xfc-battery-tech-will-enable-oems-to-produce-cheaper-and-more-sustainable-evs.html