Freudenberg E-Power ve ZF Friedrichshafen, kamyonlar ve otobüsler için hibrit yakıt hücreli pil sürücüleri geliştiriyor. İlk prototipin 2023’te çıkması planlanıyor.

Tedarikçi şirketler, 2021 yılında “HyFleet” araştırma projesine başladı. Projede, yeni uzun mesafeli otobüs platformları için bir yakıt hücresi sürüşü hedeflenmektedir. Bir sonraki işbirliğinde ise ağır ticari araçlar için yakıt hücreleri ve bir tahrik sistemi içeren güç paketleri oluşturulması hedefleniyor.

Freudenberg, uygulamaya özel performansa sahip modüler yakıt hücresi ve pil kitlerini tanıtıyor. ZF ise 360 kW’a kadar sürekli çıkışa sahip elektrikli güç aktarma organlarını getiriyor. Buna, enerji yönetim sistemleri için invertörler, dönüştürücüler, kompresörler ve yazılımlar da dahil.

Kamyon ve otobüs prototiplerinin oluşturulduğu ortak projenin pilot aşaması devam ediyor. İlk test aracının 2023 yılında piyasaya sürülmesi planlanıyor. Freudenberg’e göre, seri üretimin kısa bir süre sonra başlaması planlanıyor. Sistem, raylı ve özel araçlarda da kullanılacak. Projenin bir parçası da ZF, Freudenberg ve Flixbus arasında daha önce duyurulan “HyFleet” işbirliğidir.

Geliştirme Hedefi: %50 Genel Verimlilik

Freudenberg’deki yakıt hücresi geliştiricileri, tahrik sistemi için nominal yükte ve bileşenlerin enerji gereksinimleri dikkate alınarak %50’lik bir genel verimlilik elde etmek istiyor. Freudenberg E-Power Systems CEO’su Max Kley, şirketin gaz difüzyon katmanları, geçirgenliği optimize edilmiş yalıtım malzemeleri ve katalizörleri kendi bünyesinde üreteceklerini de belirtiyor.

Freudenberg, bireysel üretim adımlarıyla tam entegre bir membran elektrot ünitesi üretiyor. Bu adım, kamyon yakıt hücresinin ticari ve teknik rekabet gücünün başlangıç ​​noktası olarak görünüyor.

Sistem gereksinimleri, otomobil sürücülerinin gereksinimlerinden farklıdır. Freudenberg, günümüzde piyasada bulunan yakıt hücresi sistemlerinin, orijinal olarak otomobiller ve yük profilleri için geliştirildiğini, ancak ağır hizmet uygulamaları için sistemin tüm yönlerinin uzun bir hizmet ömrü ve mümkün olan en yüksek sistem verimliliği için tasarlanması gerektiğini söylüyor. Buna göre binek otomobiller, araç ömürleri boyunca yaklaşık 8.000 çalışma saati boyunca yollardayken, kamyonlar en az 35.000 saat yol alır.

Freudenberg E-Güç Sistemleri Hakkında

Freudenberg E-Power Systems, ağır hizmet araçları için emisyonsuz enerji sistemleri geliştirmekte ve üretmektedir. Şirket 700’den fazla kişiyi istihdam etmektedir. Freudenberg Grubu’na ait olup, yakıt hücreleri modüler bir yaklaşıma dayanmaktadır.

Freudenberg, 2018’den beri ağır hizmet uygulamaları için yakıt hücresi sistemlerinin geliştirildiği işbirliği projeleri yürütüyor. Diğer çalışmaların yanı sıra şirket, “Pa-X-ell2” projesinde bir teknoloji ortağıdır. Bu projenin amacı da okyanusta seyreden yolcu gemilerinde kullanılmak üzere yeni nesil yakıt hücreleri geliştirilmesidir.

KAYNAK: https://www.automobil-industrie.vogel.de/powerpacks-mit-brennstoffzelle-und-antrieb-fuer-lkw-und-busse-a-fd4d43b59d539b6c0a3dfe64b541e21c/