Tevva, elektrikli HGV tasarımına bir hidrojen yakıt hücresi sistemi ekleyerek, çeşitli endüstriler ve sektörlerdeki çoğu filo operatörü için çalışması gereken sıfır emisyonlu çözümler sunuyor. Elektrikli ve hidrojenli kamyon üreticisi Tevva, Birleşik Krallık’ta üretilen, tasarlanan ve seri üretilen ilk hidrojen yakıt hücresi destekli ağır vasıta aracını piyasaya sürüyor.

Tilbury merkezli üretici, şimdiye kadar 140 milyon dolar tutarında finansman sağladı. Ayrıca, tam akülü elektrikli HGV’nin yanı sıra hidrojenli elektrikli aracını da Warwickshire’daki Karayolu Taşımacılığı Fuarı’nda tanıttı.

Hidrojen, yirmiden fazla ülkede uzun yıllardır otobüslerde ve diğer araçlarda güvenle kullanılmaktadır. Lityum iyon pillerden ve hatta dizelden daha yüksek enerji yoğunluğuna sahiptir. Bu özellikleri nedeniyle özellikle daha büyük ticari araçlarda kullanım için caziptir.

Tevva’nın yakıt hücresi sistemi, bataryayı doldurarak aracın menzilini genişletiyor ve kamyonun daha uzun mesafelerde daha ağır yükleri taşımasını sağlıyor. Yakıt hücresini birincil güç kaynağı yerine menzil genişletici olarak kullanmanın bir avantajı, Tevva’nın daha küçük, daha ucuz ve daha hafif yakıt hücreleri kullanmasına ve bunları mümkün olan en yüksek verimlilikte çalıştırmasına olanak tanımasıdır.

Tevva’nın 7,5 tonluk hidrojen-elektrikli kamyonu, 500 km’ye kadar güvenli bir menzil ile çoğu şehir içi ve şehir dışı kullanım durumu için zorlu görev döngülerini karşılar. Hidrojen yakıt ikmali tipik olarak dizel kamyon yakıt ikmali (5-20 dakika) ile benzer bir zaman alır. Hem akülü elektrik hem de hidrojen enerji kaynaklarının ikili kullanımı, ulaşım endüstrisinin karbondan arındırılması devam ederken fosil yakıtlardan geçişi kolaylaştırmalıdır.

Tevva CEO’su ve kurucusu Asher Bennett, Hidrojen-elektrikli HGV’yi piyasaya sürmekten heyecan duyduklarını ifade ederken, Tevva ve İngiltere üretimi için bir dönüm noktası oluşturduğunu söylüyor. Sözlerine “Hızla yaklaşan fosil yakıt sonrası geleceğin, ulaşım endüstrisinde yeni teknolojiler ve yakıtlar yelpazesini göreceğine inanıyoruz. Hidrojeni benimseyerek kendimizi, müşterilerimizi ve faaliyet gösterdikleri endüstrileri ve toplulukları geleceğe hazırlıyoruz. Çift enerjili araçlar tasarlama, geliştirme ve üretme konusundaki yılların deneyiminden yararlanarak bu dönüm noktasına ulaştık.” şeklinde devam ediyor.

Ulaştırma Bakanı Trudy Harrison da hidrojen yakıt hücreleri ve diğer sıfır emisyon teknolojisi, taşımacılığın karbondan arındırılmasına yardımcı olmak için hayati önem taşıdığını söylüyor.

Tevva’nın tescilli yazılım sistemleri, maliyet etkinliğini, karbon etkinliğini, esnekliği ve yakıt ikmali kolaylığını optimize etmek için pil ve hidrojen yakıt hücrelerini en yüksek verimlilikte çalıştırır. Müşteri desteğinin yanı sıra Tevva, müşterilerine hidrojen hizmetleri sunarak, müşterilerinin Tevva Hidrojen Kamyonlarını satın almalarının veya kiralamalarının yanı sıra sürdürülebilir ve uygun fiyatlı hidrojen kaynaklarına güvenli ve rahat bir şekilde erişmelerine yardımcı olacak.

Loop Energy Başkanı ve CEO’su Ben Nyland, Tevva’nın piyasaya sunduğu devrim niteliğindeki sıfır emisyonlu kamyona güç sağlamak için yakıt hücresi sistemlerini sunmaktan mutluluk duyduklarını ve ihale sürecinden ilk araçların entegrasyonuna kadar tüm Tevva ekibinin vizyonundan ve uygulamasından sürekli olarak etkilendiklerini belirtiyor.

Gelişmiş Tahrik Merkezi, Yarışmalar ve Projeler Başkanı Zoe Hall, hidrojen yakıt hücresi menzil genişleticisi ile bu kamyonun piyasaya sürülmesi, mevcut dizel araçlara kıyasla, egzoz borusundaki CO2’yi tamamen ortadan kaldırmaya ve yakıt tüketimini düşürmeye yönelik APC tarafından finanse edilen projenin heyecan verici bir sonucu olduğunu bizlerle paylaşıyor.

KAYNAK: https://www.electrichybridvehicletechnology.com/news/fuel-cell-technology/8481.html