Luxfer Gas Cylinders, hidrojen yakıt sistemini Tevva Hydrogen Electric Trucks ile ortaklaşa İngiltere’nin ilk seri üretim hidrojen elektrikli kamyonuna tedarik ederek başlayan altı aylık alternatif yakıt başarısını yansıtıyor. 7,5 tonluk HGV, Birleşik Krallık’ta üretilecek, tasarlanacak ve seri üretilecek ilk hidrojen yakıt hücresi destekli kamyondur.

Üretici Tevva, Luxfer’in desteğiyle akülü elektrikli ağır vasıta tasarımını, aküyü dolduran ve kamyonun menzilini 310 mile (500 km) çıkaran bir hidrojen yakıt hücresi sistemini barındıracak şekilde uyarladı.

Luxfer, ilkbaharda hidrojenle çalışan bir minibüsün pazara sunulmasında da önemli bir rol oynadı. Slovakyalı yenilikçi Mobility & Innovation tarafından üretilen, dünyadaki türünün yakıt açısından en verimli ve en hızlı yakıt ikmali yapan aracı olan 8 metrelik, 21 yolcu kapasiteli H2Bus, Luxfer tarafından tasarlanmış ve tedarik edilmiş eksiksiz bir alternatif yakıt sistemine sahiptir.

Valfler ve regülatörlerin yanı sıra şirketin 4 G-Stor H2 silindirini içeren sistemi, “montaja hazır” bir kit içinde sağlandı. 400 kilometreden fazla menzil elde etmek için sadece 10,5 kilogram hidrojen gerektiren H2Bus, bir hidrojen yakıt hücresi sistemi ve elektrik motoru içerir.

Luxfer, başarılarının takdiri olarak iki prestijli ödülde finalist olarak gösterildi. Bunlar, Sürdürülebilir Enerji Konseyi (SEC) tarafından düzenlenen Dünya Hidrojen 2022 Ödülleri ve Yılın Fiziksel Teknolojisinde Enerji Ödülleri: Petrol, Gaz ve Yakıt Pili kategorisi. Ayrıca East Midlands Business Masters Awards’ın Uluslararası Ticaret kategorisinde finalist olmuştur.

Luxfer Europe başkan yardımcısı ve genel müdürü Mark Lawday, 2022’nin “ödüllendirici bir yıl” olduğundan bahsetti ve pazara gelen ve parçası olmaktan gurur duyduğumuz yeniliklerle ilgili içgörülerimizi paylaşmayı dört gözle beklediğini söyledi.

KAYNAK: https://www.electrichybridvehicletechnology.com/news/fuel-cell-technology/hydrogen-fuel-cell-developer-leads-the-charge-on-alternative-fuel-technologies.html