Günümüzdeki kullanılan tüm araçlar gibi elektrikli araçlar da partikül madde yayar. Audi, ortam havasını temizlemek için flamaların kendi emisyonlarını emmesine izin veren bir filtre geliştirdi.

Audi araçları, gelecekte bir filtre sistemi ile ortam havasını ince tozdan arındırabilecek. Otomobil üreticisi, Londra’daki bir çevre ticaret fuarında tedarikçi Mann + Hummel ile birlikte “Kentsel Arındırıcı” olarak bilinen teknolojiyi sundu.

Geliştirilen sistem, radyatör ızgarasının arkasına monte edilmiş, hava akışında bulunan ince toz parçacıklarını emen veya ortam havasını aktif olarak emen bir filtredir. Örneğin, bu teknoloji şarj işlemi sırasında e-araçlarda düşünülebilir.

Audi’ye göre, sistemin bir elektrikli test aracındaki ilk testleri başarılı oldu. Filtrenin sıcak yaz aylarıyla birlikte, hızlı şarj olurken bile aracın işlevi ve çalışması üzerinde olumsuz etkisi yoktur. Temizleme performansı, test aracındaki partikülleri havadan tamamen filtrelemek için yeterlidir.

Partikül madde, kentsel havadaki en tehlikeli kirletici türlerinden biri olarak kabul edilir. Araçlarda veya bacalarda yakıt yakmanın yanı sıra fren ve lastiklerin aşınmasından da kaynaklanır. Bu nedenle e-araçlar da emisyonsuz değildir. Geliştirilen teknolojiler e-araçların çevreci bir yapıya sahip olması açısından önemli yere sahiptir.

KAYNAK: https://www.automobil-industrie.vogel.de/audi-entwickelt-feinstaub-filter-fuer-e-autos-a-0fecdbef35be96890b3482c785ed7947/