Daimler Buses, 2030 yılına kadar her segmentte pil ve hidrojene dayalı CO2 nötr araçlar sunmayı hedefliyor. Şirket, 2039’a kadar, Avrupa’nın ana pazarında yalnızca yerel olarak CO2 nötr yeni araçları satışa sunacak. Şehir içi otobüs segmentinde, 2030 gibi erken bir tarihte Avrupa’da durum böyle olacak. Daimler Buses, CO2 nötr araç portföyünü genişletmenin yanı sıra, müşterilerin eksiksiz elektrik altyapısı için anlaşmalı bir taraf olarak hizmet tekliflerini de genişletiyor. Bu haber, geçtiğimiz günlerde Daimler Buses Başkanı Till Oberwörder tarafından üreticinin Mannheim sahasında düzenlediği bir etkinlikte duyuruldu. Konuşmacılar arasında Daimler Truck Yönetim Kurulu Başkanı Martin Daum ve Federal Dijital ve Ulaştırma Bakanı Dr. Volker Wissing de vardı.

Daimler Buses, yolcu taşımacılığının dünya çapında elektrifikasyonu yolunda, 2025’ten itibaren ilk tamamen elektrikli şehirlerarası otobüsü ve bu on yılın sonundan itibaren hidrojen bazlı yakıt hücreli otobüsleri piyasaya sürmeyi planlıyor. Daimler Buses, ana şirketi Daimler Truck’ın çift hat stratejisine uygun olarak, hem pil hem de hidrojen bazlı teknolojilere odaklanıyor. Çünkü bu, müşterilerinin farklı ihtiyaçlarına göre uyarlanmış sıfır emisyonlu çözümler sunmanın tek yolu.

Daimler Buses Başkanı Till Oberwörder: “Dünya çapında lider bir otobüs üreticisi olarak hedefimiz açık: İklim değişikliğiyle mücadeleye katkıda bulunmak ve bunu başarmak için ulaşımda gerekli olan değişimin öncüsü olmak istiyoruz. Bu amaçla net bir elektrifikasyon stratejisi izliyor ve alternatif sürüş teknolojilerine sahip otobüsleri seri üretimle yollara çıkarıyoruz. 2030 yılına kadar en önemli pazarlarımızda her bir segmentimiz için yerel olarak CO2 nötr güç aktarma organları sunmak istiyoruz ve bu nedenle net bir taahhütte bulunuyoruz. En geç 2030’dan itibaren Avrupa’daki şehir içi otobüs segmentinde yalnızca CO2 nötr yeni araçlar sunacağız. Geliştirme çabalarımızı tamamen sıfır emisyonlu ve tamamen elektrikle çalışan eCitaro’ya odaklıyoruz.”

Yapılan çalışmalarla birlikte iklim hedeflerine ulaşmak için daha fazla sıfır emisyonlu araca ihtiyaç olduğunu belirten Federal Dijital ve Ulaştırma Bakanı Dr. Volker Wissing, toplu taşıma şirketlerini, filoları karbondan arındırmak ve onlara uygun altyapıyı sağlamak için aktif olarak desteklediğini söylüyor.

Yakıt hücreli ve Daha Güçlü Pile Sahip Olan Mercedes-Benz eCitaro

Daimler Buses, 2023’ten itibaren, 2018’den beri seri üretimde olan ve daha önce tamamen pille çalışan Mercedes-Benz eCitaro şehir içi otobüsünü de menzil genişletici olarak hidrojen bazlı bir yakıt hücresiyle donatacak. Böylece şirket, şehir içi otobüs segmentindeki tamamen elektrikli ürün portföyüne 400 kilometreye kadar menzile sahip bir araç eklemiş oluyor. Menzil genişletici bir varyant olan, güçlü ve yerel olarak CO2 nötr alçak tabanlı otobüs, zorlu yolları ve tüm nakliye operatörlerinin menzil gereksinimlerinin neredeyse %100’ünü kapsıyor.

eCitaro Range Extender, hala bir şehir otobüsü olarak kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Yakıt hücresi ana enerji kaynağı olarak değil, yalnızca menzili genişletmeye hizmet ederken, tahrik sistemi çok güçlü aküye dayalı olmaya devam ediyor. Bu nedenle araç, her iki güç kaynağını birleştiren tamamen elektrikli bir hibrit otobüs olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca kullanılan hidrojen, 350 bar’lık bir basınçta gaz halinde bulunuyor.

Daimler Buses, 2022’nin sonundan itibaren eCitaro’ya yeni nesil yüksek performanslı piller sunacak. Yüksek enerjili lityum iyon piller, aynı ağırlık için pil hücresi başına kapasiteyi yaklaşık %50 artırıyor ve yaklaşık 280 kilometreye kadar güvenilir menzil sağlıyor. Piller hem eCitaro’da, hem eCitaro Range Externder’da hem de Brezilya’dan yakın zamanda piyasaya sürülen tamamen elektrikli şasi eO500U’da kullanılacak.

eCitaro, Daimler Buses’in başarılı bir modelidir. 600’den fazla eCitaro şuanda Avrupalı ​​müşteriler tarafından günlük olarak kullanılmaktadır. 2021’de Almanya’da yeni satılan neredeyse her ikinci tamamen elektrikli şehir içi otobüsü Daimler Buses’ten geldi.

Daimler Buses, Elektrifikasyonu Dünya Çapında İleriye Taşıyor

Daimler Buses’ın Latin Amerika ve Okyanusya bölgesindeki pazarlar için yerel gereksinimlere özel olarak uyarlanmış ilk tamamen pil elektrikli otobüs şasisinin üretimi bu yıl başlayacak. Yaklaşık 250 kilometre menzile sahip “eO500U” şasi, Brezilya’daki São Bernardo do Campo tesisinde üretilecek ve büyük ölçüde eCitaro teknolojisine dayanıyor.

Daimler Buses, ana Latin Amerika pazarı olan Brezilya’da şasi için şimdiden 100 sipariş aldı. Teslimatın 2022 sonu ile 2023 başı arasında yapılması planlanıyor.

KAYNAK: https://www.automotiveworld.com/news-releases/daimler-buses-to-offer-co2-neutral-vehicles-in-every-segment-by-2030-dual-track-strategy-based-on-batteries-and-hydrogen/