Avrupa Komisyonu, Almanya ile AB’nin 2035’ten itibaren yanmalı motorlu arabaları aşamalı olarak kaldırması konusundaki anlaşmazlığı çözmek amacıyla, yalnızca iklim nötr e-yakıtlarla çalışan içten yanmalı motorlara sahip yeni arabaların satışına izin veren bir plan taslağı hazırladı.

Brüksel, görüşmelerle dolu ve karayolu taşıtlarına güç sağlamak için alternatif kaynaklar üretmek üzere hidrojen ve CO2’yi birleştiren yeni gelişen bir teknoloji olan e-yakıtları ele alıyor.

Sentetik yakıtlar veya elektro yakıtlar olarak da bilinen e-yakıtların üretimi, suyu (H2O) hidrojene (H) ve oksijene (O) ayıran elektroliz işlemiyle başlar. Hidrojen daha sonra sıvı formda e-yakıt oluşturmak için karbondioksit (CO2) ile karıştırılır. Bu e-yakıt daha sonra, yerini almaya çalıştıkları fosil yakıtlara benzer ticari amaçlara sahip olan diğer türevlerin yanı sıra e-benzin, e-dizel, e-gazyağı ve e-metanol olarak rafine edilir.

Araçlar söz konusu olduğunda, e-yakıtlar yağ bazlı yakıtlarla karıştırılabilir ve aynı motorda yakılabilir. Bu da daha küçük ama yine de önemli miktarda kirleticinin havaya salınması anlamına gelir. Almanya, bu zararlı emisyonların tüm üretim sürecinin karbondan arındırılmasıyla dengelenebileceğini savunuyor. Bu, tamamen yeşil hidrojenin doğrudan havadan alınan karbondioksitle karıştırılmasını ve ayrıca değer zinciri boyunca %100 yenilenebilir elektrik kullanılmasını gerektirecektir.

Alman sözcüsü, yenilenebilir enerji ile üretilmeleri koşuluyla, e-yakıtların iklim nötr olduğunu belirtiyor. Bununla birlikte, pazarın mevcut durumu, hedefin zorlu bir mücadeleyle karşı karşıya olduğunu gösteriyor. Avrupa’da şu anda üretilen hidrojenin %96’sından fazlası doğal gazdan gelirken, karbon yakalama teknolojisi onlarca yıllık gelişimine rağmen beklentilerin gerisinde kalmaya devam ediyor.

Reuters tarafından 21 Mart Salı günü görülen taslak öneri, Avrupa Birliği’nde yalnızca karbon nötr yakıtlarla çalışabilen otomobiller için yeni bir araç kategorisi oluşturulmasını önerdi. Taslakta, bu tür araçların, başka yakıtlar kullanılırsa sürüşlerini engelleyecek teknolojiyi kullanmak zorunda kalacağı belirtildi. Bu, karbon nötr olmayan yakıtlarla çalıştırılıyorsa arabanın çalışmasını durdurmak için bir yakıt doldurma teşvik sistemi içereceğini söyledi. Teklif, otomobil üreticilerine, yeni CO2 yayan arabaların satışını yasaklamak için planlanan bir AB yasasının belirlendiği 2035 yılından sonra içten yanmalı motorlu araç satmaya devam etmeleri için bir yol sunabilir.

Aylarca süren müzakerelerin ardından, AB ülkeleri ve Avrupa Parlamentosu yasayı geçen yıl kabul etti. Ancak Almanya Ulaştırma Bakanlığı, yasanın yürürlüğe girmesini sağlayacak son oylamadan günler önce yasaya son dakika itirazlarında bulunarak bu ay diğer ülkeleri şaşırttı. Bakanlığın temel talebi, AB’nin 2035’ten sonra e-yakıtla çalışan yeni arabaların satışına izin vermesidir.

Bir AB yetkilisi Reuters’e verdiği demeçte, e-yakıtlı arabaların tescili ile ilgili herhangi bir teklifin ancak içten yanmalı motor aşamalı kullanımdan kaldırma yasası kabul edildikten sonra yapılabileceğini söyledi.

Potsdam İklim Araştırmaları Enstitüsü tarafından geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir araştırma, dünya çapında planlanan tüm e-yakıt projelerinin, Almanya’nın önümüzdeki birkaç yıl içinde havacılık, denizcilik ve kimyasallarda e-yakıt kullanımına yönelik talebinin yalnızca %10’unu karşılamaya yetecek kadar yakıt üreteceğini ortaya koydu.

Almanya Ulaştırma Bakanlığı,  Komisyon ile 2035’ten itibaren yeni yanmalı motorların planlanan sona ermesiyle ilgili görüşmelerin ilerlediğini, ancak ne zaman bir anlaşmaya varılabileceğini söyleyemeyeceğini söyledi.

KAYNAKLAR:

  • https://www.euractiv.com/section/road-transport/news/eu-drafts-plan-to-allow-e-fuel-combustion-engine-cars-document/
  • https://www.euronews.com/my-europe/2023/03/07/the-eus-new-debate-are-e-fuels-a-viable-and-green-alternative-to-the-combustion-engine