İşbirliği, tüketici elektroniği ve otomotiv endüstrilerinde kullanılan yeni nesil daha ince, daha hafif, daha güçlü ve daha sürdürülebilir kompozit malzemeler sunmayı amaçlıyor.

Elektronik cihazlarda radyo özellikli karbon fiber kompozitler geliştiren bir derin teknoloji girişimi olan Carbon Mobile (Berlin, Almanya) ve kimya şirketi SABIC (Riyad, Suudi Arabistan), cihazlarda yeni nesil, gelişmiş karbon fiber kompozitlerin endüstri çapında benimsenmesini sağlamak için stratejik bir işbirliğine girdi. SABIC Ventures tarafından kurulan işbirliği, Carbon Mobile’ın tüketici elektroniği ve otomotiv OEM’leri arasında yüksek talep gören Carbon Mobile’ın HyRECM teknolojisi ile desteklenen yeni gelişmiş malzemeleri geniş ölçekte dağıtmak için SABIC’in polimer portföyünden, Ar-Ge, test ve üretim tesislerinden yararlanmasını sağlayacaktır.

Bu yeni işbirliği, SABIC’in mevcut Trucircle malzemelerinden ve sertifikalı endüstri sonrası geri dönüştürülmüş (PIR), tüketici sonrası geri dönüştürülmüş (PCR) ve sertifikalı biyo-bazlı hammadde üretimindeki özel uzmanlığından yararlanarak daha sürdürülebilir ve geleceğe dönük olacağı söylenen yeni bir ortak malzeme portföyü geliştirmeyi amaçlıyor.

SABIC polimer uygulama geliştirme ve endüstri çözümleri direktörü Lina Prada, “Tüketici elektroniği endüstrisi, yüksek ekranlı cihazların düşük ağırlık veya düşük kalınlık gibi sürekli bir minyatürleştirme eğilimi altında. Mevcut malzeme çözümleri bazen mekanik performans açısından sınırlı kalabiliyor. SABIC olarak, mühendislik termoplastik sistemlerine dayalı yeni malzeme çözümleri arıyoruz. Bu malzemelere dayalı kompozitler ve hibrit tasarımlar üzerinde Carbon Mobile ile birlikte çalışmak, minyatürleştirme için mevcut karşılanmamış ihtiyaçlara ulaşmamıza yardımcı olabilir. Ayrıca, SABIC Trucircle çözümlerimizin bu tüketici elektroniği uygulamalarında kullanılması, sektörün CO2 ayak izini azaltmasına yardımcı olabilir.” diyor.

Gelişmiş karbon fiber kompozitler, şu anda bağlı cihazlarda kullanılan malzemelere göre daha hafif, daha ince, daha güçlü ve daha sürdürülebilir alternatifler olarak uzun zamandır inceleniyor. Ancak on yılı aşkın bir süredir sektör liderleri, karbon fiberin elektronik ve bağlantılı cihazlarda kullanılmasını engelleyen elektrik ve kablosuz bağlantı sorunlarını çözmeye çalışıyor. Carbon Mobile’ın patentli HyRECM teknolojisi, diğer malzeme özelliklerinden veya üretim sürecinden ödün vermeden kompozitin elektriksel ve kablosuz bağlantı özelliklerini stabilize ediyor. Bu, gömülü elektrostatik deşarj (ESD) izolasyonunu, elektromanyetik parazit (EMI) korumasını ve anten gürültüsü iptalini içerir ve ayrıca bağlı cihazların içindeki tek bir karbon fiber kompozit monokok yapıda düşük ve yüksek frekans bantları için radyo frekansı (RF) sinyal geçirgenliğini sağlar. Sonuç, yeni nesil bağlantılı cihazlar için yeni tasarım enlemleri, yeni form faktörlerinin kilidini açmak, parça sayısını ve karmaşık montajı azaltmak ve nihayetinde maliyeti düşürmektir.

SABIC elektrik ve elektronik iş lideri Mahari Tjahjadi, “Carbon Mobile’ın yeni nesil daha ince, daha hafif ve daha sürdürülebilir bağlantılı cihazları destekleyebileceğine inanıyoruz. Carbon Mobile, HyRECM malzemesini mümkün kılan teknolojisi sayesinde hafif elektronik endüstrisinde çığır açmaya hazırlanıyor. SABIC’in desteğiyle, giyilebilir cihazlardan otomotiv sektörüne kadar birçok sektöre açılmayı ve OEM’lere talep ettikleri daha sürdürülebilir ve yüksek performanslı çözümleri sunmayı bekliyoruz.” diye ekliyor.

Mart 2021’de Carbon Mobile, şirketin patentli HyRECM teknolojisinin uygulanabilir ve seri üretimde ölçeklenebilir olduğunu gösteren bir karbon fiber akıllı telefon olan Carbon 1 MK II’yi piyasaya sürdü. Yeni teknoloji, mümkün olan en az miktarda malzeme kullanılarak çok ince ve hafif bir akıllı telefon için sağlam bir karbon fiber kompozit monokok gövde yapısı üretiyor. Cihazın bağlanabilirliğini daha da artırmak amacıyla, elektriksel ve kablosuz özellikleri stabilize etmek için karbon fiber yapıya iletken bir mürekkep izi entegre edilmiştir. Şirket, cihazın sadece 125 gram ağırlığında olduğunu ve bu sayede ortalama bir rakipten %33 daha hafif olduğunu belirtiyor. Bağlı cihazların gelecekteki standardı olarak sektöre sunulan Carbon 1, Red Dot ve JEC Tasarım ödüllerini alarak sektörün beğenisini kazandı. Şimdi Carbon Mobile, teknolojisini tüketici elektroniği ve otomotiv endüstrilerindeki tüm ürünlere taşımaya hazır. Carbon Mobile, 2023 ve 2024 yıllarında piyasaya sürülecek cihazlar geliştirmek için şimdiden OEM’lerle anlaştı ve onlarla birlikte çalışıyor.

KAYNAK: https://www.compositesworld.com/news/carbon-mobile-sabic-to-develop-deploy-advanced-carbon-fiber-in-connected-devices