StoreDot’un silikon ağırlıklı EV pilleri, reklamı yapıldığı gibi çalışırlarsa oyunun kurallarını değiştirebilir.

Elektrikli araç pilindeki atılımları sık sık duyuyoruz, ancak teknolojinin aslında yaygın kullanım için pazara hiç gelmediği görülüyor. Ancak StoreDot’un aşırı hızlı şarj (XFC) pil teknolojisi umut verici görünüyor ve şu anda en az 15 otomobil üreticisi tarafından test ediliyor. Şimdi, pil üreticisi, silikon ağırlıklı pillerinin aşırı hızlı şarj olan EV’leri “herkes için erişilebilir” hale getirebileceğini söylüyor.

StoreDot’un yaklaşan silikon ağırlıklı pilleri daha ucuz, daha hafif ve daha sürdürülebilir olacak şekilde tasarlanıyor. Şirket, bunları yakında geniş ölçekte üretmeye başlayacağını ve amacının, son derece hızlı şarj edilebilen daha küçük pil paketlerinin kullanılmasını sağlamak olduğunu söylüyor. Sonunda StoreDot, atılımın elektrikli araçları kitleler için daha erişilebilir hale getirmenin cevabı olacağını umuyor.

Piller pahalı olup, yetersiz tedarik edilir. Ne yazık ki, makul bir menzile sahip bir EV, daha büyük bir pil paketi gerektiren bir ton pil hücresine ihtiyaç duyar. Büyük bir paket, EV’nin aslında onu barındırmak için alana ihtiyacı olduğu anlamına gelir. Bu durumda araç oldukça ağır olur ve uzun yolculuklarda yalnızca ara sıra kullanabileceği bir dizi ekstra pil hücresi taşır. Bununla birlikte, bir EV süper hızlı şarj olursa, o kadar fazla menzile ihtiyaç duymayabilir. Bu nedenle daha küçük pil paketleri yeterli olabilir.

StoreDot CEO’su Dr. Doron Myersdorf şunları paylaştı: “EV sahipliğinin önündeki iki engel, şarj endişesi ve maliyettir. StoreDot’un XFC çözümü her ikisine de yardımcı olacak şekilde tasarlanmıştır. Radikal olarak azaltılan şarj süreleri, otomotiv üreticilerinin pil boyutuna ve menziline nasıl yaklaştıklarını yeniden düşünmelerine olanak sağlayacaktır. Sorunu çözmek için daha küçük pil paketleri takmak çok daha mantıklı.”

StoreDot, EV pil teknolojisinin, hücrelerin o kadar hızlı şarj olduğu noktada olduğunu ve teknolojiyi kullanan EV’lerin daha küçük pil paketlerine geçebileceğinden emin olduğunu söylüyor. Bu, EV’leri daha hafif ve daha ucuz hale getirecektir. Performans gelişecek, şarj süresi bariz bir şekilde kısalacak ve daha fazla insan benzinli arabadan EV’ye geçmeyi karşılayabilecek.

Green Car Congress’e göre StoreDot, yeni 100in5 silikon ağırlıklı XFC pillerini elektrikli otomobil üreticilerine gelecek yıl teslim etmeye başlamayı hedefliyor. Şirket, teknolojinin sadece beş dakikada yaklaşık 100 mil EV sürüş menzili ekleyebileceğini söylüyor. Bu bir norm haline gelirse, elektrikli araç sahiplerinin menzil endişesi konusunda endişelenmelerine gerek kalmayacak. Çünkü elektrikli araçlarını yolda şarj etmek gazın bitmesiyle yaklaşık olarak aynı süreyi alacak.

Tipik olarak 80 kWh pil takılacak bir EV’de bunun yerine 50 kWh pil kullanabilirse, otomobilin ağırlığını yaklaşık 200 kilogram azaltabilir. Bu da performansı artırırken aynı zamanda menzili ve verimliliği de artıracaktır. Ayrıca EV’nin maliyetini yaklaşık 4.500 $ azaltabilir.

KAYNAK: https://insideevs.com/news/662409/storedot-upcoming-batteries-make-evs-more-accessible/