Stellantis, TotalEnergies ve Mercedes-Benz ile birlikte, Avrupa’da planlanan üç fabrikadan ilki olan Automotive Cells Company’nin (ACC) Fransa Billy-Berclau Douvrin’deki devasa pil fabrikasının açılışını duyurdu. İlk üretim hattı kapasitesi 13 gigawatt-saat (GWh) olan ve 2030’da 40GWh’e yükselen tesis, minimum CO2 ayak izi ile yüksek performanslı lityum-iyon piller sağlayacak. Tesisin Avrupa’daki üç üretim biriminden ilki, 2023’ün sonundan önce faaliyete geçecek.

Gigafactory, Stellantis’in 2030 yılına kadar Avrupa’da 250 GWh’e akü üretim kapasitesini artırma hedefine katkıda bulunacak ve şirketi, tüm Stellantis marka portföyündeki müşterilerin ihtiyaçlarını destekleyen kapsamlı bir pil teknolojisi sunma görevinde ilerletecek. Stellantis, Avrupa ve Kuzey Amerika’daki beş gigafabrika ve ek tedarik sözleşmeleriyle desteklenen 2030 yılına kadar yaklaşık 400 GWh kapasiteyi güvence altına alıyor.

Stellantis CEO’su Carlos Tavares, “2020’deki bu ortaklığın başlangıcında, planımızı hareketliliği elektriklendirme planımızı güçlendirecek elektrikli araç pilleri geliştirmek için iddialı bir küresel zaman çizelgesini kabul ettik. Dare Forward 2030 stratejimizi yürüttüğümüzde ve şimdi 2038 yılına kadar karbon net sıfıra ulaşma iddialı hedefimize ulaştığımızda, Stellantis, en son teknolojiye sahip EV çözümleriyle Avrupa elektrifikasyon geçişine aktif olarak katkıda bulunuyor ve Fransa’nın sürdürülebilir bir gelecek için önemli rolünü destekliyor. ACC’ye katılan herkesi birlikte alkışlıyorum, Avrupa’nın rekabet gücünü güçlendirmek için güçlü bir koalisyon inşa ediyoruz.” diyor.

Şirketin şu anda piyasada 24 BEV’si var ve 2024’ün sonunda bunu neredeyse ikiye katlayarak 47’ye çıkaracak. Stellantis, 2030 yılına kadar dünya çapında 75’ten fazla BEV ve küresel BEV satışının 5 milyona ulaşmasını hedefliyor. Bugün Stellantis’in elektrikli araçları Peugeot e-208 ve Fiat New 500, Fransa’da en çok satan ilk beş ve Avrupa’da ilk 10 arasında yer alıyor.

Batarya üretiminin yanı sıra, Stellantis, ACC, Metalurji Endüstrileri Birliği, eyalet ve bölge, beceri geliştirme ve yeniden beceri kazanma programının bir parçası olarak Douvrin Batarya Eğitim Merkezini kuruyor. 400 saatlik bir kursla Stellantis çalışanları, pil üretiminde yeni beceriler kazanacak ve Hauts-de-France bölgesinin elektrifikasyon geçişi için çok önemli olan bir sektörde rekabet etmesine yardımcı olacak. 2025 yılına kadar pil üretim tesisine en az 600 çalışan katılacak.

Dare Forward 2030 Stratejik Planının bir parçası olarak Stellantis, Avrupa’da binek otomobil pil elektrikli araç (BEV) satış karışımının %100’üne ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki BEV satış karışımının %50’sine ulaşma planlarını açıkladı. 2030. Stellantis, 2038 yılına kadar, kalan emisyonların tek haneli yüzde telafisi ile, tüm kapsamlar dahil, net sıfır karbon şirketi olma yolunda ilerliyor.

KAYNAK: https://www.electrichybridvehicletechnology.com/news/stellantis-announces-first-acc-battery-gigafactory-in-france.html#prettyPhoto