Stellantis ve tedarikçi Saft, IBIS projesinde yeni bir pil konsepti üzerinde çalışıyor. İnvertör lityum-iyon hücrelerine yakın entegre edilmiştir.

Stellantis, Saft ile birlikte yeni bir pil konsepti geliştirdi. Şirketin bildirdiği gibi, enerji depolama cihazını şarj etmek için inverter zaten prototipe entegre edilmiştir. Sürüme göre invertör ve şarj işlevinin bu entegrasyonu daha verimli, güvenilir ve uygun maliyetli bir pil sağlıyor.

Dört yıldır devam eden ortak araştırma projesi, “Akıllı Pil Entegre Sistemi (IBIS)” olarak biliniyor. Stellantis, tedarikçisi Saft ile birlikte mevcut elektrikli dönüştürücü sistemlerinden uzaklaşmak istiyor. Ortaklar çeşitli teknik konseptleri test ederek, pratik kontrol ve işletim fonksiyonlarını uyguladılar. Konseptlerin tümü otomobillerde veya sabit uygulamalarda kullanım için hazırlık aşamasında yer alıyor.

Li-Ion hücrelere yakın inverter

IBIS konseptinde, Stellantis’in elektronik dönüştürücü devre kartlarından bahsettiği güç elektroniği, lityum iyon pil hücrelerine mümkün olduğunca yakın monte edilmiştir. Yeni tip bir kontrol sistemi, elektrik motoru için AC voltajını doğrudan aküye dönüştürür.

Bileşenlerin yeni düzenlemesi, araç ağırlığını, elektrikli tahrik ve araç üretim maliyetlerini azaltmaya yardımcı olacaktır. Aynı zamanda, yaklaşım yeni ürün özelliklerine olanak sağlamalıdır.

Araç prototipi planlandı

IBIS proje ortakları şu anda Stellantis test yatakları, test rayları ve halka açık yollarda test edilecek tamamen işlevsel bir araç prototipi üzerinde çalışıyor. Yeni teknolojinin önümüzdeki on yılda Stellantis Group marka araçlarda piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Sabit enerji depolama alanında Saft, “iyileştirilmiş pil kullanılabilirliği, kurulu enerjinin optimize edilmiş kullanımı ve azaltılmış alan gereksinimleri ile kullanıma hazır kurulumlar” geliştirecektir. IBIS pilinin kendine özgü mimarisi, sistemin bakımını ve yükseltilmesini basitleştirmek ve karbon ayak izini azaltmak için tasarlanmıştır.

Daha büyük ölçek ekonomileri için iki uygulama alanı

Stellantis’e göre, elektrikli araç ve sabit depolama uygulama alanlarının kombinasyonu, hacim etkileri yoluyla iki teklifin rekabet gücünü artırıyor. Stellantis’in geliştirme şefi Ned Curic, devrim niteliğindeki pil sisteminin, herkes için pratik, kullanıcı dostu ve ileri teknolojiye doğru kararlı bir adım olabileceğini söylüyor.

IBIS projesi

IBIS projesi, Çevre ve Enerji Yönetim Ajansı’nın (ADEME) Gelecek Yatırım Planı tarafından finanse edilmekte ve Stellantis tarafından koordine edilmektedir. Endüstriyel ortaklar Saft (Total Energies grubu), E2CAD ve Sherpa Engineering, Centre National de la Recherche Scientifique (GeePs, SATIE, LEPMI) ve Institut Lafayette araştırma laboratuvarları arasındaki ortak bir projedir.

KAYNAK: https://www.automobil-industrie.vogel.de/stellantis-saft-batteriekonzept-wechselrichter-ibis-a-6bc19c9a0fe0302914e8b9324830f335/