Spor otomobil üreticisi, özel bir anot malzemesi üreten Group12 Technologies’e yatırım yaparak, piyasadaki en güçlü pil hücresini sunmak istiyor.

CEO Yardımcısı Lutz Meschke’ye göre Porsche, en güçlü pil hücresi yarışmasında lider şirketlerden biri olmalı. Porsche bunu yapmak için Volkswagen ana şirketine biraz farklı bir yaklaşım benimsiyor ve yüksek performanslı pil hücrelerinin geliştirilmesi ve üretimi için satın almalara güveniyor.

Mevcut anlaşma, lityum iyon piller için silikon-karbon teknolojisi üreticisi olan ABD şirketi Group14 Technologies’i içeriyor. Porsche, lider yatırımcı olurken, 100 milyon ABD doları ile bir finansman turuna liderlik ediyor.

ABD’nin Washington eyaletinde Woodinville merkezli Group14 Technologies, lityum iyon pillere ait daha fazla anot malzemesi üretmek için sermaye artışını kullanıyor. Şirket, bu yılın sonundan önce ABD’de pil aktif malzemelerin üretimi için başka bir fabrika inşa etmeye başlamak istiyor.

Yatırım daha fazla katılımı güçlendirir!

Porsche, yatırımla birlikte bir diğer hissesini de güçlendiriyor. Çünkü Group14, Cellforce Group’a spor otomobil üreticisinin çoğunluğunun sahibi olduğu Tübingen’den de tedarik sağlayacak. Cellforce, 2021 yılında Porsche ve Customcells Holding tarafından kuruldu. Bu ortak girişim, 2024’ten itibaren küçük seriler, motor sporları ve yüksek performanslı araçlar için kendi geliştirdiği  silikon anotlu ve yüksek performanslı pil hücreleri üretmek istiyor. Cellforce pil hücrelerinin elektrikle çalışan Porsche araçlarında kullanılması bekleniyor.

Group14 ile yapılan işbirliği, Cellforce’a şu anda standart olan lityum iyon pillere kıyasla önemli ölçüde daha güçlü pil hücresi üretimi sağlayan bir teknolojiye erişim sağlamalıdır. Yeni hücrelerde anot malzemesi olarak silikon kullanır. Bu, mevcut seri pillere kıyasla enerji yoğunluğunu önemli ölçüde artırabilir.

Geleceğin pilleri, aynı boyutta daha fazla enerji depolayabilecek ve böylece bugün piyasada bulunan pillerden daha uzun bir menzile sahip olacak. Yenilikçi kimya, pilin iç direncini de azaltabilir. Sonuç olarak, iyileşme sırasında daha fazla enerji emebilir ve daha hızlı şarj olabilir.

Güney Kore’deki ikinci fabrika 2022’de başlayacak!

Group14’teki anot malzemesinin, ilgililer tarafından “oyun değiştirici potansiyeli” olduğu söyleniyor. Group14, Washington eyaletinde aktif pil malzemeleri için ticari ölçekli bir üretim tesisi işletiyor. Teknoloji, elektrikli araçların akülerinde zaten kullanılmış ve son derece hızlı şarj uygulamaları için kendini kanıtlamıştır. Bu yıl içinde Güney Kore’de başka bir fabrikanın bu alanda üretime başlaması planlanıyor.

KAYNAK: https://www.automobil-industrie.vogel.de/porsche-investiert-in-us-hersteller-fuer-batteriematerialien-a-1115483/?lt=fmNvbXBvc2l0aW9ufi90ZWNobmlrX3VuZF9lbnR3aWNrbHVuZy9-c2VsZg