“FlatHyStor” projesinde yakıt hücreli araçlar için düz bir hidrojen tankı oluşturuluyor. İlk prototiplerin 2022’nin sonuna kadar hazır olması bekleniyor.

BMW, Bosch, Testnet Engineering ve Hexagon Purus, geleceğin yakıt hücreli otomobilleri için hidrojen depolama sistemleri üzerinde birlikte çalışıyor. “FlatHyStor – Yenilikçi Bir Hidrojen Tankı Sisteminin İşlevsel Tasarımı ve Testi” projesi, Federal Ekonomik İşler ve Enerji Bakanlığı (BMWi) tarafından toplam 6 milyon Euro’luk bir bütçeyle finanse ediliyor. Proje, akü modülünün elektrikli otomobilde aracın alt kısmına yerleştirilecek olan düz bir hidrojen deposunun geliştirilmesini kapsıyor.

BMW, şirketleri yönetirken, faaliyetleri koordine ediyor. Ayrıca, çalışmanın entegrasyonu için teknik özellikleri sağlıyor. Hexagon Purus, yüksek basınçlı hidrojen depolama ve araç entegrasyon yapısını geliştiriyor. Bosch, tank valfi ve yüksek basınç regülatör teknolojisinden sorumluyken, Testnet Engineering ise depolama bileşenlerinin doğrulanmasından sorumludur. 700 barlık yüksek basınçlı akümülatörün ilk prototipleri 2022’nin sonuna kadar teslim edilmesi hedefleniyor.

KAYNAK:  https://www.automobil-industrie.vogel.de/wasserstofftank-fuer-den-fahrzeugunterboden-a-1093138/