10 dakika yakıt doldurma süresi, 1000 kilometreye kadar uzanan menzil…

MAN’ın da dahil olduğu bir konsorsiyum, ticari araçlarda kriyojenik hidrojen için bir tank ve depolama sistemi geliştiriyor.

Proje, Ocak ayının başında başladı. Hidrojen hareketliliği girişimi Cryomotive, ticari araç üreticisi MAN Truck & Bus, kamyon ve otobüs dönüştürme şirketi Clean Logistics, test uzmanı IABG ve Münih Teknik Üniversitesi uzun mesafeli hidrojen kamyonları için bir yakıt ikmali sistemi için bir kriyogaz olan hidrojen gazı geliştiriyor. Yakıt deposu başına 1.000 kilometrelik bir menzil ve yaklaşık on dakikalık bir yakıt ikmali süresi hedefleniyor.

“CryoTruck” projesinin üç buçuk yıl sürmesi planlanıyor. Proje, ağır yakıt hücreli kamyonlarda kriyojenik sıkıştırılmış hidrojen gazı (kriyogaz) için bir depolama ve yakıt ikmali sisteminin ilk teknoloji nesli ile ilgilidir.

Konsorsiyum, 2024 yılında hidrojen tank sistemlerini farklı yapı ve tahriklere sahip iki kamyon test aracına entegre etmek ve test etmek istiyor. Tankların, 2.600 kilowatt saatin üzerinde bir enerji içeriğine karşılık gelen 80 kilogram hidrojen kapasitesine sahip olması bekleniyor. Projenin amacı, kriyogaz teknolojisinin uzun mesafeli ticari araçlarda kullanıma uygunluğunu kanıtlamaktır.

Kriyogaz nedir?

Kriyogaz, 400 bara kadar basınca ve -240 °C ile -100 °C civarında sıcaklıklara sahip, çok soğuk kriyojenik bir gazdır. Sıkıştırılmış gazın kriyojenik sıcaklıklara soğutulmasıyla veya sıvı hidrojenin doğrudan sıkıştırılmasıyla üretilebilir.

Kriyogaz hidrojen, 700 bar yüksek basınçlı hidrojen gazının neredeyse iki katı fiziksel yoğunluğa sahiptir. Bu gaz, zaten yüksek olan sıvı hidrojen yoğunluğunun %20’ye kadar üzerine çıkar. Kriyogaz olan hidrojen, yakıt ikmali veya gemide depolama sırasında buharlaşamaz. Bu teknoloji, mevcut olan gaz hidrojen altyapısına dayanabilir ve ticari araçlar için yeni oluşturulan sıvı hidrojen altyapısını kullanabilir.

Proje ortakları kimlerdir?

2020 yılında kurulan Cryomotiv, yüksek yoğunluk ve kapasite için hidrojen tankı ve hidrojen yakıt ikmali teknolojisi geliştiriyor. Teknolojinin 2025 yılına kadar piyasaya hazır hale gelmesi bekleniyor.

MAN Truck & Bus, Avrupalı ​​bir ticari araç üreticisi ve nakliye çözümleri sağlayıcısıdır. Ürün portföyü, kamyonet, kamyon, otobüs, dizel ve gaz motorlarının yanı sıra yolcu ve mal taşımacılığı ile ilgili hizmetleri içermektedir. Bünyesinde bulunan bir yakıt hücreli kamyon, yeni sistemi entegre etmek için bir platform görevi görecek.

Clean Logistics SE, otobüsleri ve yarı römork kamyonları hidrojen teknolojisine dönüştürüyor. Şirket, araçlardaki mevcut dizel tahrik sistemini emisyonsuz tahrik ve kontrol teknolojisi ile değiştiriyor. Projede şirket, hidrojen yakıt hücresi sürücüsünü kriyogaz depolama ile entegre ediyor ve test ediyor.

Bir test şirketi olarak IABG, kriyogaz depolama ve yakıt ikmali teknolojisini korumak için yeni test prosedürlerinin geliştirilmesinden ve ilk uygulamasından sorumludur. Odak noktası, kriyojenik basınçlı gaz ile bileşen, sistem ve depolama sistemleri için hidrolik test yöntemleridir.

Münih Teknik Üniversitesi’nin üç enstitüsü, desteklerini termodinamik modelleme, depolama ve dolum istasyonu konseptlerinin değerlendirilmesi, karbon elyaf takviyesinin daha da geliştirilmesi ve astar üretimi üzerine yoğunlaştırıyor. Bu çalışmalara, Tesis ve Proses Mühendisliği Başkanlığı, Karbon Kompozitler Başkanlığı ve Şekillendirme Teknolojisi ve Döküm Bilimi Başkanlığı da destek veriyor.

KAYNAK: https://www.automobil-industrie.vogel.de/entwicklungsstart-tank-und-speichersystem-fuer-tiefkalten-wasserstoff-fuer-lkw-a-1091680/