Tek katlı veya çift katlı herhangi bir otobüsü içten yanmalı motordan (ICE) tamamen elektrikli hale hızlı ve uygun maliyetli bir şekilde çevirebilen gelişmiş modüler platform teknolojisinin ilk görüntüleri ortaya çıktı.

Elektrifikasyon, otobüs operatörleri için çevreci olmanın en uygun yoludur, fakat yeni elektrikli otobüsler pahalı olup, siparişin verilmesinden teslimata kadar bir filoya katılması aylar alabilir. Dizel motoru veya hibrit aktarma organını mevcut bir otobüsten çıkarmak ve onu tamamen elektrikli bir aktarma organıyla değiştirmek, otobüs filosunu sıfır emisyona geçirmenin en hızlı ve en uygun maliyetli yöntemidir. Bir otobüs güçlendirme şirketi olan Kleanbus, tam da bunu yapmak için modüler bir platform çözümü yarattı.

Elektrikli aktarma organları bileşenlerini Kleanbus’un kendi entegrasyon teknolojisi ve tescilli yazılımıyla birleştiren platform sistemi, teknolojiden bağımsızdır. Bu sistem, çok çeşitli pil ve motorlardan yararlanmasını sağlayarak, tam olarak bir otobüs operatörünün ihtiyaçlarına göre özel olarak tasarlanmış e-güç aktarma organları yaratır.

Kleanbus’un kurucu ortağı ve CEO’su Joe Tighe, büyük miktarda karbon, nitrojen oksit ve partikül madde yayan dizel motorlarla çalışan Birleşik Krallık otobüslerinin %97’sinin yolda olduğunu ve bu hayati ulaşım sektörünü hızla karbondan arındırmak için büyük bir zorlukla karşı karşıya ve hızlı hareket etmek için mücadele ettiğini söylüyor. Kleanbus, sıfır emisyona doğru hızlı ve verimli bir yol sunarak otobüsleri daha temiz, daha sessiz, daha konforlu ve operatörler için daha değerli varlıklar haline getiriyor.

Kleanbus tarafından kullanılan e-motorlar kalıcı mıknatıslara sahip değildir. Bu nedenle gezegenin kaynaklarının daha azını talep ederek ve nadir toprak metalleri üretiminin olumsuz etkisini sınırlayarak hiçbir nadir toprak malzemesi kullanılmıyor.

İngiltere’nin doğusunda bulunan son teknoloji ürünü 9000 metrekarelik tesisinde geliştirilen Kleanbus yeniden güçlendirme programı, aracın tam bir değerlendirmesini, dizel motorunun ve ilgili tüm ICE bileşenlerinin çıkarılmasını, aracın taranması ve prototiplenmesini içerir.

İstenilen bir e-aktarma sistemi tasarlanıp test edildikten sonra, tek bir otobüse yeniden güç verilmesi iki haftadan az zaman alır ve aracı mümkün olan en kısa sürede tekrar hizmete alır. Programın işletme maliyetleri de önemli ölçüde daha düşüktür. Maliyet, geleneksel dizel otobüsün üçte bir oranında daha düşüktür.

Kleanbus’tan elektrikli yeniden güçlendirilmiş otobüsler de yeni bir elektrikli otobüsün beşte birine mal oluyor. Ancak Kleanbus’un yenilikçi finans sağlayıcılarla olan ortaklıkları sayesinde, operatörler araçlarını finanse etmek için aracın ön ödemesini yapmak, pili kiralamak, peşin ödeme yapmamak ve hem aracı hem de aküyü kiralamak gibi araçlarını finanse edecek çeşitli yollar seçebilirler. Bu şekilde operatörler, işletme geliri yoluyla yeniden güçlendirme maliyetini finanse edebilir ve iş durumunu en üst düzeye çıkarabilir. Ayrıca Kleanbus, operatör deposunun uygun şarj teknolojisiyle yükseltilmesini sağlayarak, üçüncü şahıslarla iletişim kurmak zorunda kalmadan elektriğe geçmelerini sağlayarak etkin bir şekilde tek durak noktası sunuyor.

KAYNAK:https://www.electrichybridvehicletechnology.com/news/buses-commercial-vehicles/technology-that-can-turn-any-bus-from-ice-to-fully-electric-revealed.html#prettyPhoto