Ford Otosan, Ford’un Romanya’daki Craiova fabrikasını 630 milyon $ karşılığında satın alacak. Bununla birlikte yeni nesil Ford Transit Courier de artık bu fabrikada üretilecek.

Ford Otosan, 2.2 milyar dolarlık bir yatırım planıyla yıllık üretim kapasitesini 455.000’den 650.000’e çıkarmaya hazırlanıyor. Bir sonraki Transit Custom minibüsünün üretimi ve Volkswagen’a özel bir versiyonun da gelecek yıl başlaması bekleniyor. Bu plan doğrultusunda üretilecek araçlar, Craiova’nın Ford Otosan’a eklenmesiyle üretim sonunda yılda 900.000 adede yükselecek.

Ford Otosan, yanmalı motorlu versiyonun yanı sıra tam elektrikli ve hibrit varyantlar da dahil olmak üzere, 2023’ten itibaren Türkiye’de yeni Transit Custom minibüsün üretimine başlayacak. 2024’te ise bu araçların tamamen elektrikli versiyonları gelecek. Craiova fabrikası şu anda Ford Puma ve EcoSport binek otomobilleri üretiyor.

Ford, Türkiye’de Devasa Bir Akü Tesisi Planlıyor!

Anlaşma, Ford Otosan fabrikasında elektrikli kamyonetler inşa edeceğini açıklamasının ardından geldi.

Ford, Güney Koreli akü üreticisi SK On ve Ford Otosan ortağı Koç Holding ile Türkiye’de bir elektrikli araç akü tesisi kurmayı planlıyor. Şirketler yaptığı açıklamada, tesisin yıllık 30-45 gigawatt-saat üretim kapasitesine sahip olmayı hedeflediğini söyledi.

SK, geçen yıl ABD’de üç akü tesisi kurmak için Ford’a 10.2 trilyon won (8.22 milyar $) yatırım yapmayı planladığını duyurdu. SK şu anda ABD, Macaristan, Çin ve Güney Kore’de pil üretim tesislerine sahiptir. SK Innovation’ın tamamına sahip olduğu akü birimi olan SK On’un müşterileri arasında Ford, Volkswagen ve Hyundai yer alıyor.

Tesis, Ankara yakınlarında kurulacak ve pil modüllerine montaj için yüksek nikel NMC hücreleri üretecek. Ford, tesisin 2025 yılına kadar faaliyete geçmesinin hedeflendiğini ve Avrupa bölgesindeki en büyük EV pil tesislerinden biri olacağını söyledi.

KAYNAKLAR:

https://europe.autonews.com/automakers/ford-will-sell-romanian-plant-turkish-jv

https://europe.autonews.com/suppliers/ford-plans-massive-battery-plant-turkey