Aşırı hızlı şarj (XFC) batarya teknolojisi üreticisi StoreDot, yüksek hızlı şarj sürelerinin artık elektrikli araçların (EV) yaygın olarak benimsenmesi için yüksek güçlü şarj altyapısının konuşlandırılması kadar önemli olduğunu açıkladı. Çoğu sürücünün benzinden elektriğe geçişte en önemli karar faktörü olarak hala şarj kaygısını göstermesi nedeniyle, altyapının yaygınlaştırılması genellikle elektrikli araçların kitlesel olarak benimsenmesi için ana katalizör olarak görülüyor. Ancak StoreDot, dengenin artık değiştiğine inanıyor.

Son zamanlarda yüksek güçlü şarj cihazlarının yaygınlaşmasıyla birlikte, yollardaki elektrikli araçlarda XFC batarya teknolojisine duyulan ihtiyaç artmıştır. Bu iki bileşen – batarya teknolojisi ve yüksek güçlü şarj altyapısı – artık iç içe geçmiş durumda ve elektrikli araçların kitlesel olarak benimsenmesini sağlayabilecek bir sinerji oluşturuyor.

StoreDot şu anda sadece beş dakikada 160 km şarj sağlayabilen 100in5 silikon bataryalarının örneklerini gönderiyor. Teknolojisini test eden ve doğrulayan küresel OEM ortakları ile seri üretime hazır olma yolunda ilerleyen şirket, 2025 yılından itibaren batarya hücrelerinin yaygın olarak kullanılmasını öngörüyor.

StoreDot CEO’su Dr. Doron Myersdorf, “Şarj kaygısı, elektrikli araçların kitlesel olarak benimsenmesinin önünde önemli bir engel olmaya devam ediyor. Bununla birlikte, aracın hızlı şarj edilebilmesi, muhtemel elektrikli araç kullanıcıları için en az yüksek güçlü şarj noktalarının mevcudiyeti kadar önemlidir. Altyapının yaygınlaştırılması hızlı olmalıdır.” diyor.

KAYNAK: https://www.electrichybridvehicletechnology.com/news/extreme-fast-charging-tech-is-as-important-as-infrastructure-for-ev-mass-adoption.html