Teknoloji şirketi Freudenberg Sealing Technologies (FST), yüksek enerji yoğunluklu lityum-iyon bataryalarda termal kaçak olasılığını yavaşlatmaya yardımcı olmak için 3D termal bariyerler geliştirdi. Batarya içinde çeşitli konumlarda kullanılabilen 3D termal bariyerler, yayılmaya karşı direnci arttırarak önleyici bir tedbir olarak ilk seri üretimlerinde güvenilirliğini kanıtladı.

2030 yılına kadar dünya çapında 100 milyondan fazla elektrikli otomobilin yollarda olması beklendiğinden, birçok üretici daha yüksek menziller ve daha kısa şarj süreleri elde etmek için çalışıyor. Bu nedenle yüksek performanslı piller bir önceliktir. Ancak lityum-iyon bataryalarda, daha yüksek enerji yoğunluğu termal kaçak riskini artırır. Bu teknik ortam için Freudenberg Sealing Technologies, termal kaçağı yavaşlatmak ve hatta durdurmak için termal bariyerler geliştirdi.

Freudenberg Sealing Technologies Yağ Keçeleri Güç Aktarma Organları ve Aktarma Organları Bölümü Küresel Teknoloji Başkan Yardımcısı Andrew Espinoza, “Tamamen yeni olan şey, termal bariyerlerin artık özelleştirilmiş, esnek 3D geometrilerde de mevcut olması, bu da onları batarya içinde çeşitli konumlarda kullanmayı mümkün kılıyor ve ek bileşenlerin entegrasyonuna izin veriyor” diyor.

Düz matlar ve termal battaniyeler gibi mevcut iki boyutlu bariyerlerin ötesinde, 3D varyantı, enjeksiyon kalıplama ve sürekli ekstrüzyon gibi çeşitli yüksek ve düşük hacimli üretim süreçlerinde üretilebilen müşteriye özel, üç boyutlu geometriler sunar. Profil contaları, modül separatörleri ve baralar, soğutma hatları veya elektrikli bileşenler için olanlar da dahil olmak üzere kapaklar şu anda üretilen ürünlerden birkaçıdır. Bir başka avantaj daha: Üretilen karmaşık 3D geometriler hafiftir ve bataryanın toplam ağırlığı üzerinde minimum etkiye sahiptir.

Freudenberg Sealing Technologies’deki malzeme uzmanları, özellikle bu uygulamalar için ısıya dayanıklı, elektriksel ve termal yalıtım malzemeleri geliştirdi. Bu malzemelerin testleri kurum içinde tamamlanmış ve 1.200 °C’ye kadar sıcaklıklara güvenle dayanabildikleri kanıtlanmıştır. Bu bileşik polimerleri ısıya bu kadar dayanıklı kılan özel bileşimleridir. Ayrıca, hücreler havalandırıldığında meydana gelenler gibi parçacık darbelerine karşı da dirençli olmalarını sağlar. 3D termal bariyerler, katı formda veya köpük olarak elastomer çözümlerinin yanı sıra karmaşık geometrilere olanak tanıyan Quantix Ultra® gibi plastik bileşenleri de kullanmaktadır.

Freudenberg Sealing Technologies, 3D termal bariyerleri ile elektrikli araçların güvenliğini artıran ve gelecekteki batarya sistemlerinde termal yayılma riskini azaltan yenilikçi bir ürün ortaya koymuştur. Otomotiv endüstrisinin bir ortağı olarak Freudenberg, pazara özgü bilgi birikimini malzeme, teknoloji ve geliştirme alanındaki benzersiz uzmanlığıyla birleştirerek elektromobilitenin geliştirilmesinde öncü bir rol oynamaktadır.

KAYNAK: https://www.electrichybridvehicletechnology.com/news/three-dimensional-safety-for-ev-batteries.html#prettyPhoto