Dünya’da giderek yaygınlaşan elektrikli otobüslere kıyasla, hidrojen yakıtlı otobüsler hala nadir bir şekilde görünüyor. Çevre dostu bu iki varyasyonu bir araya getirmeyi hedefleyen Quantron, her ikisini de yapabilen bir araç piyasaya sürüyor.

Augsburg’da yer alan Quantron AG, akülü elektrikli araç (BEV) ve yakıt hücreli araç (FCEV) olarak kullanılabilecek 12 metre uzunluğundaki otobüsünü duyurdu. Bu iki versiyondan BEV 2021’in sonundan, FCEV ise 2022 baharından itibaren piyasaya çıkacak. Araç, bir Avrupa-Asya şirketi olan Quantron yatırımcısı ve stratejik ortağı EV Dynamics ile yakın işbirliği içinde sunuluyor. Araçta kullanılan hem piller (CATL) hem de yakıt hücreleri (Ballard Power), ilgili teknolojilerin dünyanın önde gelen üreticilerinden gelmektedir. Quantron kısa süre önce IAA’da da Kanadalı şirket Ballard ile stratejik bir ortaklık kurduğunu duyurdu.

Otobüsün temel konsepti, CEO Miguel Valldecabres’e göre Asya’da yollarda olan EV Dynamics araçlarına dayanıyor. Quantron’un CCO’su Volker Seitz’in bildirdiği gibi, Quantron otobüsleri ve tahrik teknolojilerini “Avrupalılaştırmak” istiyor.

Augsburg’da bulunan şirket, araçlara ek olarak, ilgili şarj ve yakıt ikmali altyapısını da sunuyor.

– BEV versiyonunun teknik verileri:

  • Maksimum güç: 250 kW
  • Pil kapasitesi: 242/281/363/422 kWh
  • Menzil: 160 – 280 km
  • Şarj gücü: 80 kW
  • Şarj süresi: 3 – 6 saat (pil kapasitesine bağlı olarak)
  • Yolcu kapasitesi: 71 – 95 kişi

KAYNAK: https://www.automobil-industrie.vogel.de/quantron-ein-bus-zwei-antriebskonzepte-a-1056586/