Alman Patent ve Marka Ofisi (DPMA), Alman otomotiv üreticilerinin elektrikli araç geliştirilmesi konusunda inovatif bir güce sahip olduğunu vurguluyor. Alman Patent ve Marka Ofisi’nin yaptığı araştırmalara göre, Alman otomotiv üreticileri özellikle son yıllarda elektirkli araç geliştirmede daha inovatif çalışmalar sürdürüyor. Bunun en önemli göstergesi ise 2019 yılında alınan patent sayısı. Münih merkezli Avrupa Patent Ofisi (EPO) tarafından Alman otomotiv üreticilerine elektrik motorlarıyla ilgili olarak 660 adet patent verilmiş. 2017 yılına kıyasla 2019 yılında %42 oranında ciddi bir artış göze çarpıyor. Batarya geliştirmesiyle ilgili olarak ise yine 2019 yılında 2684 adet patent yayınlanmış ve bu sayı 2017 yılına kıyasla yüzde 41 artış anlamına geliyor.

Patent ofisinin başkanı Cornelia Rudloff-Schäfer’ın verdiği bilgilere göre Alman otomotiv üreticilerinin yapmış oldukları patent başvuru sayısının farklı alanlarda yapılıyor olması gelecek için iyimser olunmasını sağlıyor. Ancak rakamlar incelendiğinde, özellikle bazı Asya ülkelerine ait firmalar ve ABD’li firmaların da otomotiv pazarında rekabetçi olmak istedikleri görülüyor.

Japon firmaların elektrikli araçlar, batarya teknolojisi ve yakıt hücreleri alanlarında; ABD’li firmaların ise otonom araçlar konusunda güçlü durumda olduğu belirtiliyor.

Bazı buluşlar incelendiğinde, başvuruların otomotiv üreticilerinden ziyade otomotiv parça tedarikçileri tarafından yapıldığı da görülüyor. Bu firmalara örnek olarak Bosch, Schaeffler ve Continental verilebilir.

Yukarıda verilen patent rakamları, Alman otomotiv endüstrisinin bu alanda lider konumda olduğu anlamına gelmiyor. Patent ücretlerinin fazla olması nedeniyle firmalar genellikle kendi ülkelerini ya da ürünlerinin endüstriyelleşebileceğini düşündükleri birkaç ülkeyi seçiyorlar. Patent ofisine göre, 2015 yılından sonra firmaların içten yanmalı motorlar yerine yeni sürüş teknolojileriyle ilgili çalışmalarını arttırdığı görülüyor. İçten yanmalı motorlarla ilgili olarak 2019 yılında yapılan başvuru sayısının 2017 yılına göre %13 oranında azaldığı belirtiliyor.

Konu hakkında daha detaylı bilgilere https://goo.gl/zJUWCv adresinden ulaşabilirsiniz.