OEM hedefli ürün geliştirme hizmetleri sağlamak üzere bağımsız bir mühendislik ofisi olarak sizlere hizmet veren AVROTAS, sektörde önemli bir yere sahip olan hızlı prototipleme alanında da sizlerin yanında oluyor. Yeni fikirleri başarılı ürünlere dönüştürmenin hızlı ve kolay bir yolu olan bu yöntemin gerçekleştirilmesi sırasında parçanın ölçüsel hassasiyet uyumu değerlendirilir. Tasarımın onaylanması ise fonksiyonel gereksinimlerin belirlenmesiyle yapılır. Tasarımsal ve boyutsal gereksinimlerin gerçekleştirilmesiyle ürünün üretimine geçmeden gerekli işlemler yapılabilmektedir. Hızlı prototipleme yöntemiyle geliştirilen ürünler, sektöre çok daha az maliyetle kazandırılırken, üretim adımlarında da esneklik sağlanır. Bu yöntem ile istenilen ürünün oluşturulması genellikle eklemeli imalat veya daha yaygın olarak hızlı prototipleme olarak bilinir.

Otomotiv sektöründe ürün geliştirme çalışmaları uzun süreli ve pahalı bir çalışma gerektirmektedir. Çok sayıdaki parçanın bir araya gelmesi ile oluşan ürünün istenilen özelliklerde olmasıyla birlikte, istenilen tarihte hazır olması da çok önemlidir. Bu nedenle geliştirme süresi boyunca çok sayıda sanal ve fiziki kontroller yapılmaktadır. Artan rekabet nedeniyle geliştirme sürecinin azalması ve sanal analizlerdeki gelişmeler fiziki test ihtiyaçlarını da azaltmıştır. Üretime geçilmeden önce, gerçekleştirilmiş tasarımda hata olup olmadığını, estetik duruşunu ve işlevsel olarak yeterliliğinin incelenmesi, üretilebilirlik analizinin yapılması, montaj ve demontaj olanaklarının değerlendirilebilmesiyle istenilen tasarımın üretimi gerçekleştirilebilir.

Prototipleme, tasarım ve mühendislik sürecinin önemli bir unsurudur. Geçmişte prototip imalatı, nihai ürünle neredeyse aynı süreçleri, maliyetleri, araçları ve kurulumu gerektirirken, eklemeli imalat yöntemleri ile prototipleme her boyuttaki şirketler için erişilebilir hale gelmiştir.

Eklemeli imalat teknolojisinin gelişimi fonksiyonel parçaların üretimine imkân sağladıkça, günümüzde hızlı imalat kavramı gelişmekte ve düşük sayılı üretimler için geleneksel üretim yöntemlerinin yerini almaktadır. Hızlı imalat teknolojilerinin başka bir avantajı ise doğasından gelen yetenekleriyle ağırlık azaltma ve topoloji optimizasyonu çalışmaları için ideal olmasıdır.

Bir parçayı daha hızlı keşfetmeye, tekrarlanan tasarımların pratik bir şekilde uygulanmasına ve test edilmesine, parçayı daha kısa sürede iyileştirmeye imkân sunarken çok daha az maliyetle ürün geliştirme sürecine imkan sunan Hızlı Prototipleme ile ilgili daha detaylı bilgi almak için www.avrotas.com sayfamızı ziyaret edebilir, info@avrotas.com adresimize e-posta gönderebilirsiniz.