Toyota Motor Europe (TME), yakıt hücresi teknolojisi ile Avrupa’da ağır hizmet hidrojenli kamyonları uygulamak için Hollandalı VDL Groep (VDL) ile işbirliği yaptı. VDL Groep’in Toyota’nın sonradan takılan yakıt hücresi modülüne sahip ilk H2 kamyonunu bu yaz bitmeden yollara çıkarması planlanıyor.

Toyota’dan yapılan açıklamaya göre, sonbaharda daha fazla araç takip edilecek. Araçlar lojistik trafiğinde çeşitli rotalarda kullanılırlar. Bulgular, yakıt hücreli kamyonların günlük kullanım için uygunluğunu kanıtlamaya ve kullanımlarını pekiştirmeye yardımcı olmalıdır. Araçların daha sonra tüm VDL müşterilerine de sunulup sunulmayacağından bahsedilmiyor.

Ancak Toyota, VDL’den gelen hidrojen kamyonu için teknik veri sağlamıyor. Üçüncü taraf müşteriler için Toyota’nın iyi bilinen yakıt hücresi modülü, mevcut kurulum alanına bağlı olarak dikey veya yatay kurulum için iki versiyonda mevcuttur. Modüllerin her biri 60 veya 80 kW nominal çıkışa sahiptir ve 400 ile 750 voltluk bir voltaj aralığını kapsaması amaçlanmıştır. Bu modüllerden ikisi muhtemelen bir kamyonun güç gereksinimleri için kurulmuştur. Ancak elektrikli tahrik, yedek pil ve H2 tankları hakkında hiçbir veri bilinmiyor. Yayınlanan basın fotoğraflarından görülebilen tek şey, çoğu H2 kamyonunda olduğu gibi, silindirik hidrojen tanklarının kabinin arkasına istiflenmiş olduğu. Bunun yerine Toyota, kamyonlardaki yakıt hücresi tahriklerinin genel avantajlarını vurguluyor. Ek olarak, yakıt ikmali işleminin dizel bir kamyonla olduğu kadar uzun sürmesi isteniyor.

VDL Groep ile bu projeden çok memnun olduklarını belirten Toyota Motor Europe Tedarik Zincirinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Leon Van Der Merwe, bileşenlerin, araçların ve yedek parçaların uzun mesafeli nakliyesini daha fazla karbondan arındırılmasını sağladığını söylüyor.  Bununla birlikte: “Ağır kamyonlar, çok modlu stratejimizin önemli bir ayağı olmaya devam ediyor. Toyota yakıt hücresi modüllerimizle donatılmış sıfır emisyonlu kamyonların piyasaya sürülmesi, lojistiğimizin genel CO2 azaltımı üzerinde büyük bir etkiye sahip.” sözleriyle teknoloji hakkında bilgi veriyor.

VDL Özel Araçlar Ticari Direktörü Hans Bekkers: “VDL Special Vehicles, orta ve ağır hizmet tipi karayolu ve arazi araçları için emisyonsuz bir geleceğe inanıyor. Bu nedenle, hidrojen tahrikleri alanındaki faaliyetlerimizi genişletebileceğimiz bu yenilikçi teknoloji projesinde Toyota Motor Europe ile birlikte çalışmaktan büyük gurur duyuyoruz.” diye ekliyor .

KAYNAK: https://www.electrive.net/2023/05/10/vdl-baut-h2-lkw-mit-toyota-brennstoffzellen/