Toyota sadece daha iyi piller geliştirmek değil, aynı zamanda elektrikli arabalarını gelecekte daha hızlı ve daha verimli bir şekilde üretmek istiyor. Bununla birlikte Japonlar güncel bir endüstri trendine güveniyor.

Toyota, gelecekteki elektrikli modellerinin gövdelerini daha verimli bir şekilde üretmek istiyor. Japonlar, yapıyı çok sayıda ayrı bileşenden birbirine kaynak yapmak yerine, yalnızca üç büyük bileşeni kullanmak ve monte etmek istiyor. Bunlar, Giga veya Mega-Casting adı verilen teknolojideki çok büyük kalıp döküm preslerinden gelir.

Tesla şu anda zaten böyle bir teknolojiyi kullanıyor. Volvo ve bazı Çinli üreticiler tanıtımı çoktan duyurdular. Avantajları, geleneksel süreçlere kıyasla daha düşük bir üretim karmaşıklığı, daha düşük hata duyarlılığı ve sonuç olarak daha düşük maliyetlerdir.

Toyota’ya göre kendi kendini kontrol eden üretim teknolojisi, süreçleri ve tesis yatırımlarını da yarı yarıya azaltıyor. Maliyet azaltma, görünüşe göre Toyota’nın e-mobiliteyi yakalamak için kullanmayı planladığı stratejilerden biri.

1.000 kilometrelik bir menzil için pil

Buna ek olarak, dünyanın en büyük otomobil üreticisi bir “BEV fabrikası” kurarak akülü elektrikli araçların geliştirilmesini ve yapımını önemli ölçüde hızlandırmak istiyor. Yeni nesil piller, gelecekte yaklaşık 1.000 kilometrelik menzilleri de mümkün kılacaktır. Yeni neslin ilk elektrikli arabalarının 2026’da başlaması planlanıyor ve 2030’a kadar Toyota yılda yaklaşık 1,7 milyon akülü araç üretmek istiyor. Aynı zamanda grup, öncelikli olarak ticari araçlarda rol oynaması gereken yakıt hücresi teknolojisine bağlı kalıyor.

KAYNAK:https://www.automobil-industrie.vogel.de/toyota-nutzt-tesla-gigacasting-karosserie-a-f345b965c2f2ddf5d6d977ef12d3b42b/