Son yıllarda otomotiv sektöründe yaygın olarak kullanılmaya başlayan topoloji optimizasyonu yöntemi, en verimli tasarımı ortaya çıkaran algoritmik bir süreç olarak öne çıkıyor. Yeni imkanlar ve farklı tasarım seçenekleri sunan yöntem, optimum ağırlıkta parça tasarımları yapmamıza imkan tanıyor.

Çeşitli karmaşık mühendislik ve tasarım çözümleri geliştirmek için kullanılan topoloji optimizasyonu, ağırlık azaltma, yapısal uyumluluk, şekil geometrisini ve mesh yapısını daha kolay oluşturmayı sağlayan avantajlarıyla tasarım sürecinin önemli bir adımı olarak kaşımıza çıkıyor.

Sınır şartlar ve malzeme özellikleri temelinde en verimli tasarımı ortaya çıkarmayı sağlayan yöntem, tasarımın etki alanına bağlı bileşenlerle yakından ilgilidir. Yüksek rekabet edebilirlik özelliklerine sahip ürünlerin üretiminde tasarım ve imalat süreçlerinde yapılan optimizasyonlara gereksinim duyulur. Sürekli geliştirme yeteneğinin önem kazandığı tasarım sürecinde yeni teknolojiler ve fikirler ile geleneksel yöntemlerin dışına çıkarak rekabet ortamında öne çıkmayı hedefleyen şirketimiz, bir aracın tasarımında hafiflik, performans ve verimliliğin artırılması yönündeki çalışmalarını sizlere sunuyor.

Araç parçalarını hafifletmeye yönelik yapılan çalışmalarda, direkt malzeme ve tasarımdaki değişikliklerin yanı sıra optimizasyon çalışmalarına da yönelerek, çalışmalar hem daha hızlı hem de daha az maliyetli hale getirilmektedir. Ağırlığı azaltırken, dayanımı veya doğal frekansı uygun olan parça için malzeme dağılımı sağlayabilen topoloji optimizasyonu, optimum yapının henüz tasarım aşamasındayken ortaya koyulmasını sağlamaktadır. Şirketimiz de optimum tasarıma ulaşabilecek optimizasyon yöntemleriyle, müşteri taleplerini karşılamayı hedefliyor.

Çalışmalarımızla ilgili bilgi almak için “www.avrotas.com” adresimizi ziyaret edebilir, “info@avrotas.com” adresimize e-posta gönderebilirsiniz.