ThermHex Waben, hafif sandviç paneller ve bileşenler için termoplastik polipropilen petek çekirdeklerin uzman üreticisidir. Yakın zamanda otomotiv, ulaşım, rüzgar ve güneş, lojistik, B&C ve mobilya dahil olmak üzere hafif uygulamalar için yeni bir sürdürülebilir panel serisini duyurdu.

6-20mm kalınlıklarda ve 1200 g/m²’den 4200 g/m²’ye kadar yoğunluklarda sunulan petek paneller, EconCore patentli üretim süreci ile üretilmektedir. Paneller, özellikle kamyonlarda, treylerlerde ve kargo kutularında kontrplak ve termoset paneller gibi daha geleneksel malzemelerin yerini giderek daha fazla alıyor.

Bir polipropilen filmin ekstrüzyonu, vakumla şekillendirme ve katlama yoluyla sürekli hat içinden geçen bir süreç ile üretilirler. Termoplastik kompozit kaplamaların doğrudan ve otomatik laminasyonuna izin veren bu entegre işlem, bir petek sandviç panel oluşturur. ThermHex Waben, bal peteğinin 5 mm’lik daha küçük hücre boyutu nedeniyle, çekirdeklerinin çok ince cilt katmanlarında bile olağanüstü yüzey kalitesi sağladığını söylüyor.

Termoplastik kompozit paneller, yüksek mekanik mukavemet, kimyasallara ve suya karşı dayanıklılık gibi mekanik özelliklerin yanı sıra hafif olmasının da onu ulaşım, güneş enerjisi, denizcilik, mobilya, otomotiv ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok kompozit pazarda tercih edilen malzeme haline getiriyor.

ThermHex Waben CEO’su Jochen Pflug, polipropilen petek çekirdeklerinin, kompozit sandviç paneller ve parçalar için optimum mekanik performans sağlarken, maliyet tasarrufu ve ağırlık azaltma sunduğunu söylüyor. Sürdürülebilir termoplastik petekler, çeşitli hafif uygulamalarda kendilerine yer buluyor. Artık daha küçük hücre boyutuna sahip petekleri, hem eşit hem de yüksek üretim hızıyla birlikte düşük üretim maliyetiyle üretilebiliyor. Bu da yüzey kalitesini artırıyor. Ayrıca otomobil ve kamyonlarda iç ve dış yüzeyleri görünen panel ve parçalar için de kullanılıyor.

KAYNAK: https://www.electrichybridvehicletechnology.com/news/thermhex-waben-deliver-lightest-ever-sandwich-panels.html