Tesla, içeriden alınan yeni bir rapora göre, Hot Wheels benzeri tek parçalı araç dökümünü gerçeğe dönüştürme konusunda bir atılım gerçekleştirdi. Son yıllarda Tesla, araç gövdelerini yüzlerce parça yerine sadece birkaç büyük parça halinde üretmek için büyük döküm teknolojisine büyük yatırımlar yaptı. Otomobil üreticisi şu anda sık sık “Gigapress” olarak adlandırdığı dünyanın en büyük döküm makinelerinden birkaçını işletiyor.

CEO Elon Musk sık sık Hot Wheels oyuncak arabalarının tek bir döküm parça halinde yapılmasından esinlendiğini belirtiyor ve Tesla arabalarının da eninde sonunda bu şekilde yapılmasını istediğini ima ediyor. Bununla birlikte Tesla, Model Y’nin arka ve ön dökümünü üretebilmek için döküm teknolojisinin sınırlarını zorladı. Cybertruck parçalarını üretmek için 9.000 tonluk yeni bir pres yaptırdı.

Şimdi ise öne çıkan yeni bir rapor Tesla’nın bir EV’nin neredeyse tüm karmaşık alt gövdesini tek parça halinde dökmek için teknolojik bir atılım yapmak üzere bir dizi yenilik gerçekleştirdiğini iddia ediyor.

Rapor, “Harekete aşina beş kişiye” dayanarak Reuters’tan geliyor. Reuters, bu beş kişinin ön ve arka bölümleri pilin yerleştirildiği orta alt gövdeyle birleştiren tek bir büyük çerçevenin, Tesla’nın on yılın ortasına kadar 25.000 dolarlık bir fiyat etiketiyle piyasaya sürmeyi hedeflediği küçük EV’sinde kullanılabileceğini söylüyor. Ancak rapor, Tesla’nın yeni teknolojiyi yeni nesil aracı için kullanmaya henüz karar vermediğini, ancak bu ay içinde bir karar verebileceğini iddia ediyor.

Reuters, yeniliklerden birinin döküm kalıplarını oluşturmak için 3D baskı ve endüstriyel kum kullanmayı içerdiğini, bunun da kalıplarda kaçınılmaz değişiklikler yapmak için gereken maliyeti ve zamanı azaltabileceğini iddia ediyor: “Tesla, engelleri aşmak için 3D yazıcılarla endüstriyel kumdan test kalıpları yapan firmalara başvurdu. Dijital bir tasarım dosyası kullanarak, bağlayıcı jetler olarak bilinen yazıcılar ince bir kum tabakası üzerine sıvı bir bağlayıcı madde bırakıyor ve erimiş alaşımları kalıpla dökebilecek bir kalıbı katman katman inşa ediyor.”

Raporda Tesla’nın Desktop Metall’in ExOne makinesini kullandığından bahsediliyor. Bir başka yenilik de malzeme bilimi yoluyla gerçekleştiriliyor. Raporda Tesla’nın hem kalıbın 3D baskı süreciyle hem de bir otomobilin performans ve güvenlik gereksinimleriyle çalışan bir alaşıma sahip olma konusunda sorunlarla karşılaştığı, ancak şirketin ilerleme kaydettiği belirtiliyor. Kaynaklardan üçü, döküm uzmanlarının özel alaşımlar formüle ederek, erimiş alaşım soğutma sürecine ince ayar yaparak ve ayrıca üretim sonrası bir ısıl işlem geliştirerek bunun üstesinden geldiğini söylüyor. Tesla prototip kalıptan memnun kaldığında, seri üretim için nihai bir metal kalıba yatırım yapabilir.

Tesla’nın SpaceX ile paylaştığı güçlü bir malzeme bilimi ekibi bulunuyor. Bu ekip iki şirket tarafından kullanılan birkaç yeni alaşım tasarladı bile. Son olarak, raporda Tesla’nın bu büyük tek gövdeleri inşa etmek için gereken yeni ve daha büyük bir Gigapress için planlarını henüz tamamlamadığı da belirtiliyor.

Tesla’nın hayranları için olumsuz raporlar bir eleştiri konusu olsa da Tesla’nın 2019 yılında aldığı patentiyle böyle bir teknoloji üzerine çalıştığını ve daha fazla inovasyon için beklediğini görebiliyoruz.

KAYNAK: https://electrek.co/2023/09/14/tesla-breakthrough-single-piece-car-casting-report/