Tesla, birkaç ay önce, Model Y’nin arka alt gövdesi için tek parça Megacast’leri kullandığını ortaya çıkardığında sektörde önemli dalgalanmalar yarattı. Bu devrim niteliğindeki yeniliğiyle öne çıkan Tesla’nın cesur stratejisi, Sandy Munro gibi uzman otomotiv mühendisleri tarafından övgüyle bahsedildi. Bu süre zarfında Tesla, 6.000 tonluk Giga Pres makinelerinin Model Y’nin arka ve ön alt gövdesi için de Megacast üretebileceğini duyurdu.

Model Y’nin ön gövde altı Megacast’inin bir görüntüsü kısa süre önce döküm uzmanı ve Emil Turck GmbH & Cie KG’nin genel müdürü Axel Turck tarafından çevrimiçi olarak paylaşıldı. Megacast, hem karmaşıklığı hem de göz korkutucu boyutuyla dikkat çekici. Turck, Tesla’nın çalışanlarını, türünün ilk örneği olan devasa döküm parçayı başarıyla ürettikleri için tebrik ederken, bu bileşenin bir IDRA makinesi ile üretildiğini de sözlerine ekledi.

Turck’un gönderisine eşlik eden yukarıdaki fotoğraf, ön Megacast’i çevreleyen birkaç işçiyi gösteriyor. Yönetici, bileşenin hangi araca ait olduğunu belirtmese de, tasarımı (şaşırtıcı derecede büyük olmasına rağmen), Tesla’nın geçen yıl “Battery Day” etkinliğinde sunduğu slaytlarından birinde öne çıkardığı Model Y ön Megacast’iyle aynıydı. Fotoğrafın arka planında yer alan  6.000 tonluk IDRA Giga Press’in de muhtemelen bu parçayı ürettiği tahmin ediliyor. Bununla birlikte bir kalıp döküm ustası da görüntünün ABD, Gigafactory Teksas’tan olduğunu belirtti.

Tesla’nın Model Y için mega çalışmaları, araç üretim sürecini basitleştirmeleri açısından devrim niteliğindedir. Örneğin, Model Y’nin modüler haldeki arka alt gövdesi Tesla CEO’su Elon Musk’a ve Sandy Munro gibi uzmanlara göre 70 parçanın yerini alıyor. Bu durum, maliyetleri optimize ederken, kütlede azalma ve menzilde artış gibi avantajları da öne çıkarır.

KAYNAK: https://www-teslarati-com.cdn.ampproject.org/c/s/www.teslarati.com/tesla-model-y-front-megacast-giga-texas-first-photo/amp/