CTC teknolojisi, otomobilin alt gövdesini bir akü kutusu olarak kullanır, hücreleri şasi çerçevesine entegre eder ve böylece kullanılabilir hacmi artırır.

Leapmotor, hücreden kasaya (CTC) pil teknolojisine sahip entegre bir pil paketi ile ilk elektrikli otomobili piyasaya süreceğini duyurdu ve ilk yarışta Tesla’yı geride bıraktı.

Çinli start-up Leapmotor, hücre-şasi teknolojisine sahip bir elektrikli otomobil duyurdu. “CTC” ile akü doğrudan araç gövdesine entegre edilmiştir. Şirketin yaptığı yapılan basın açıklamasına göre, yeni C01 sedan, ayrı bir pil takımının takılmadığı “dünyadaki ilk otomobil” olacak.

Fakat bu iddia henüz gerçekleşmedi. Çünkü C01 modeli hala geliştirme aşamasında. Şirket, bu yılın ikinci yarısında Çin’de piyasaya sürüleceğini söylüyor. Tesla ve diğer birçok OEM de gelecekte CTC çözümlerine sahip otomobiller yapmak istediklerini açıkladı.

C01 sedan, pil hücrelerinin ayrı bir varlık olarak paketlenmek yerine şasinin gömülü bir parçası olduğu, ticari olarak üretilen ilk elektrikli otomobil olabilir. CTC teknolojisi, otomobilin alt kısmını bir akü kutusu olarak kullanarak hücreleri şasi çerçevesine entegre ediyor ve böylece kullanılabilir hacmi artırıyor.

Kendi CTC teknolojisini de geliştirmeye çalışan dünyanın en büyük EV pil üreticisi CATL’nin başkanına göre, yeni enerji araçlarının maliyetinin, daha fazla yolcu alanına sahip içten yanmalı motorlu (ICE) araçlarla rekabet etmesine izin verecek.

Ayrıca, gelişimini bu yıl tamamlamayı hedefleyen şirket, Tesla’ya göre, hücreden kasaya entegrasyon yüzlerce parça tasarrufu sağlıyor. Böylece EV ağırlığını %10 azaltıyor ve bir şarjla menzili artırıyor.

CTC ayrıca yalnızca pil maliyetinden kilowatt saat başına yaklaşık %7 tasarruf sağlıyor.Leapmotor, C01 sedanının toplam 90 kWh kapasiteli hücrelere sahip olacağını söylüyor. Bununla birlikte Leapmotor’un, hücreden şasiye pil entegrasyonuna sahip ilk otomobil olan C01’i bu aylarda piyasaya sürmesi bekleniyor.  Leapmotor’a göre, “daha geniş arka diz mesafesine ve benzerleri arasında daha geniş bagaj alanına” katkıda bulunan öncü teknoloji sayesinde alt gövde yüksekliği 10 mm azaltıldı.

CATL, eski bir Huawei AI araç kontrol yöneticisinin yakın zamanda işe alınmasıyla 2025 yılına kadar CTC çözümünü hazır hale getirmeyi planlarken, Tesla da bu yıl piyasaya sürülmeye hazırlanıyor.

KAYNAKLAR:

  • https://www.automobil-industrie.vogel.de/frueher-als-tesla-leapmotor-integriert-batteriezellen-in-karosserie-a-1115840/
  • https://www.bisinfotech.com/leapmotor-to-unveil-first-ev-with-ctc-battery-technology/