Elektrikli araç üreticisi Tesla, Çin’de ürettiği Model 3 Sedan aracında kullanmak için düşük maliyetli ve uzun ömürlü yeni batarya teknolojisini tanıtmayı planlıyor. Bu sayede, elektrikli araçların maliyetlerinin içten yanmalı motorlu araçların maliyetleriyle aynı seviyelere getirilmesi hedefleniyor.

Tesla’nın yeni bataryalarının içerisinde, düşük oranlarda kobalt elementi ile kimyasal katkı maddeleri, materyalleri ve kaplamaları kullanılıyor. Bu sayede batarya içerisindeki gerilmelerin azaltılması ve bataryaların enerji depolama kapasitelerinin arttırılması amaçlanıyor.

Tesla Model S-Model 3

Tesla, batarya hücrelerinin paketlenmesi için geliştirdiği yeni yöntemle, basitleştirme ve maliyet azaltma konularında hedefine ulaşmış görünüyor. Bu yöntem ‘‘Cell-to-Pack’’ olarak adlandırılıyor. Geliştirilen bu batarya teknolojisi sayesinde modül sayısında ciddi oranda azalma sağlanıyor. Böylelikle batarya maliyeti ve ağırlığında ciddi oranda iyileştirmeler sağlanıyor. Tesla Model S aracında 16 adet modül kullanılırken, Cell-to-Pack teknolojisi sayesinde Model 3 aracında modül sayısı 4 adede kadar indirilmiş.

Konu hakkında daha detaylı bilgilere https://goo.gl/zJUWCv adresinden ulaşabilirsiniz.