Stellantis, yaklaşmakta olan elektrikli modelleri için dört yeni platformun ilkini tanıttı. “STL Medium”, yeni Peugeot 3008’in temelini oluşturabilir.

C ve D segmentlerinde tamamen elektrikle çalışan araçlar için yeni “STL Medium” platformuna dayalı üretimin Avrupa’da bu yılın sonundan önce başlaması planlanıyor. Stellantis’e göre, 700 kilometreye kadar elektrik menzili sağlamalıdır. Grup şu anda her iki segmentte de farklı platformlara dayalı 26 araç tipi sunuyor.

Stellantis geliştiricileri artık platformu 2,7 ile 2,9 metre arasındaki dingil mesafeleri için kullanabilir. İlgili modellerin uzunlukları 4,3 ile 4,9 metre arasında değişebiliyor. Arazi araçları için yerden 22 santimetreden daha fazla bir yükseklik mümkündür. Ayrıca 75 cm çapa kadar tekerlekler planlanabilmektedir.

STL Medium, 400 volt pil voltajında ​​kalıyor

Yeni altyapı ile tekerleklere aktarılabilecek gücün 98 kWh’e kadar çıkması gerekiyor. Bununla birlikte, 400 voltluk bir bataryaya dayanan bir elektrik mimarisine dayanmaktadır. Kullanım şekline göre tüketim 100 kilometrede 14 kWh’den az olmalıdır. Pil, yarım saatin biraz altında %20’den %80’e kadar şarj edilebilir.

Modelde önden veya dört tekerlekten çekiş mümkündür. Arkada ikinci bir elektrikli sürücü modülü de bulunan BEV’in çıkış gücü 160 ile 285 kW arasında olmalıdır.

Gelecekteki pil türleri için hazır

Stellantis, dört STLA platformunu (küçük, orta, büyük ve çerçeve) dingil mesafesi, genişlik, sarkıntı, yerden yükseklik ve süspansiyon açısından modüler ve mümkün olduğunca esnek hale getirmek istiyor. Gelecekte, pilin dış boyutları, montaj ve soğutma gibi grubun tüm enerji depolama varyantları için aynı olacaktır. Platformlar şimdiden nikel-kobaltsız piller ve katı hal piller dahil olmak üzere geleceğin pil türleri için tasarlandı.

KAYNAK: https://www.automobil-industrie.vogel.de/stellantis-elektromodelle-plattform-stl-medium-a-c673e470b3cbc2b6e75020db301560ef/