Plastik Mühendisleri Derneği (SPE) Otomotiv Bölümü (Troy, Mich., ABD) 52. yıllık Otomotiv İnovasyon Ödülleri Galası’nda 28 finalist arasından seçilen kazananları açıkladı. Duyuru 8 Kasım akşamı Livonia, Mich, ABD’deki Burton Manor’da yapıldı. Gövde İç Mekan Kategorisi kazananı aynı zamanda bu yılın Büyük Ödül kazananı oldu. Büyük Ödül sahibi, sekiz ödül kategorisinin her birinin kazananları arasından sektörde uzman Blue Ribbon Jürileri’nden oluşan bir panel tarafından seçildi.

Bu yılın kazananları:

Büyük Ödül ve Kategori Birincisi: İç Gövde

🔸 Mega Bin/Frunk

OEM Marka ve Model: 2024 Ford Motor Co. Ford F-150 Yıldırım
Katman Tedarikçisi/İşlemcisi: Cascade Mühendislik
Malzeme Tedarikçisi/Alet Üreticisi: Celanese Corp. / Ticari Alet Grubu
Malzeme/Proses: Celstran PP-GF40 AD3004 (PP-LFT %40) / Enjeksiyon Kalıplama

Şu anda sektörün en büyüğü olan bu büyük A Sınıfı kompozit gövdeyi üretmek için sıkıştırma kalıplı boyalı sac kalıplama bileşiğinden (SMC) enjeksiyon kalıplı MIC LFT-PP’ye geçilerek kütle %48 azaltıldı. Döngü süresinde %37 azalma sayesinde üretkenlik artırıldı. Boya maliyeti ve çevresel yük ortadan kaldırıldı. Sızdırmazlık arayüzleri iyileştirildi. Deliklerin ikincil olarak yönlendirilmesine artık gerek kalmadı ve gövde kullanım ömrü sonunda tamamen geri dönüştürülebilir hale geldi. Parçaları kalıplamak için 4.000 tonluk bir enjeksiyon presi ve 16 damla sıcak yolluk sistemi ile donatılmış bir alet kullanılmaktadır.

Kategori Birincisi: Satış Sonrası ve Sınırlı Üretim/Özel Araçlar

🔸 Hibrit Batarya Ara Bağlantı Kartı

OEM Marka ve Model: 2024 General Motors Co. Chevrolet Corvette E-Ray
Katman Tedarikçisi/İşlemcisi: Sun Microstamping Technologies
Malzeme Tedarikçisi/Alet Üreticisi: BASF Corp. / Sun Microstamping Technologies
Malzeme/Proses: Ultramid B3UG4 PA6 / Dikey Kelepçe Ayırma Hattı Enjeksiyon Döner Kalıplı – Insert Üst Kalıplama

Patentli hibrit batarya ara bağlantı kartı, sınırlı ambalaj alanına sığacak şekilde kompakt bir tasarımda küçük ve hassas metal akım toplayıcılar, baralar ve algılama hatları içerir. 20 cam elyaf takviyeli PA6 sınıfı, sınırlı alanda yüksek düzeyde işlevsel entegrasyon sunma kabiliyetinin yanı sıra geçmeli, ısıyla sabitleme, ultrasonik kaynak ve yapışkan yapıştırma ile uyumlu olması nedeniyle seçilmiştir. Malzeme ayrıca ısı stabilizeli ve alev geciktiricidir. Lamine çekirdek blok uçlar, döner enjeksiyon takımlarında havalandırma ve üst kalıplama sırasında damgaları kontrol etmek için kullanılır.

Kategori Birincisi: Dış Gövde

🔸 Termoplastik Bölme Kapağı

OEM Marka ve Model: 2023 Rivian LLC Rivian R1S
Katman Tedarikçisi/İşlemcisi: Magna International
Malzeme Tedarikçisi/Alet Üreticisi: Advanced Composites Inc. / Tycos Tool & Die Co.
Malzeme/Proses: LGF-PP ve TPO / Enjeksiyon Kalıplama

Bunun, montaj hattına kuruluma hazır bir modül olarak teslim edilen dünyanın ilk tamamen termoplastik ayrık kapı arka kapatma sistemi olduğu bildiriliyor. Karmaşık, derin çekme (>80 milimetre) tasarımı, metallere kıyasla daha düşük kütle, NVH ve maliyetle daha iyi algılanan kalite sunar ve iki tonlu bir uygulamada sunulur. Bagaj kapağı ve arka kapak arasındaki kaliteler ortaklaştırılarak ve sürdürülebilirliğe odaklanılarak parçalar dokuzdan üçe indirildi ve sadece iki malzeme kullanıldı (enjeksiyon kalıplı LFT-PP ve termoplastik olefin/TPO). CHMSL ve arka lambalar pikap modelinden taşınmıştır.

Kategori Birincisi: Elektrikli ve Otonom Araç Sistemleri

🔸 Batarya Bağlantı Kesme Ünitesi

OEM Marka ve Model: 2023 General Motors Co. GMC Hummer EV
Katman Tedarikçisi/İşlemcisi: Lear Corp.
Malzeme Tedarikçisi/Alet Üreticisi: BASF Corp. / Lear Corp.
Malzeme / Süreç: Ultramid 66 H2 G25 V0KB1 ve Ultradur B4450G5 HR / Enjeksiyon Kalıplama

İki BDU, elektrikli araçların (EV) hızlı ve güvenli bir şekilde şarj edilmesini sağlayan ve yolcuları korumak için aşırı akım durumunda gücü kesen iki 400 voltluk sistemi destekleyen tek bir sisteme entegre edilmiştir. Metre uzunluğundaki parçalar, gelişmiş termal yönetim ve azaltılmış bileşen kütlesi sunan karmaşık bir tasarıma sahiptir. Biri çok yüksek CTI değerine sahip iki UL94 V0 halojen içermeyen malzeme, gelişmiş fiziksel özellikleri ve işleme kolaylığını korurken döküm alüminyumun yerini aldı. Karmaşık simülasyon ve süreç optimizasyonu da başarının anahtarı oldu.

Kategori: Malzemeler

🔸 Batarya Modülü Yan Plakaları

OEM Marka ve Model: 2024 General Motors Co. Chevrolet Corvette E-Ray
Katman Tedarikçisi/İşlemcisi: Novares Grup
Malzeme Tedarikçisi/Alet Üreticisi: RTP Co. / Liberty Molds Inc.
Malzeme/Proses: RTP 299 K X 138337 E Siyah / Enjeksiyon Kalıplama

Bu batarya modülünün yan plakalarını enjeksiyonla kalıplamak için metalleri RTP 299 K X 138337 E Siyah Para malzemesiyle değiştirerek, karmaşık bir geometride yüksek boyutsal doğruluk, sertlik ve mukavemete sahip son derece düz parçalar elde edildi. Yüksek modüllü, sürünmeye dirençli FR polimer, sıkıştırma sınırlayıcılarına ve elektrik izolasyon filmlerine olan ihtiyacı ortadan kaldırırken, hücre genişlemesinden kaynaklanan aşırı basınçlara dayanmış ve tüm mekanik gereksinimleri karşılamıştır. Ayrıca, dört bileşen bire indirildi ve patentli yan plakalara metallerde mümkün olmayan birçok işlevsel özellik dahil edildi. Kütle %37, maliyet ise %55 oranında azaltıldı.

Kategori: Süreç/Montaj/Engelleyici Teknolojiler

🔸 Koltuk Modülü

OEM Marka ve Model: 2024 Toyota Motor Corp. Toyota Grand Highlander
Katman Tedarikçisi/İşlemcisi: Hi-Lex Corp.
Malzeme Tedarikçisi/Alet Üreticisi: NA / Hi-Lex Corp.
Malzeme/Proses: NA / Enjeksiyon Kalıplama

Koltuklar için patentli enjeksiyon kalıplı bu modül, kabloları kontrol etmek ve koltuk üreticisinde hem bileşenleri hem de işçiliği önemli ölçüde azaltmak için hem geçici hem de kalıcı tutma özellikleri içerir. Kablolar, modül plakası üzerinde önceden yönlendirilmiş olarak Tier 1’e teslim edilir, böylece koltuk kablolarını kontrol etmek için tipik olarak kullanılan braketler, kablo bağları ve klipsler ortadan kalkar ve montaj operatörünün işçiliği büyük ölçüde azalır. Modül ayrıca kablo yanlış hizalamaları nedeniyle yeniden işleme ve hurdayı da azaltır. Ayrıca, doğrudan kablo yönlendirmesi daha kısa kabloların kullanılmasını sağladığı için tüketiciler için kol çekme çabası azalır.

Kategori Birincisi: Güvenlik

🔸 Intumescent Terminal Kapakları

OEM Marka ve Model: 2023 General Motors Co. Cadillac Lyriq ve GMC Hummer
Katman Tedarikçisi/İşlemcisi: Auto-Kabel Group/ Molded Precision Components
Malzeme Tedarikçisi/Alet Üreticisi: Pyrophobic Systems Ltd. / NA
Malzeme/Süreç: Lityum Önleyici 200 PVC / Enjeksiyon Kalıplama

Formüle edilmiş esnek ve şişen PVC, yüksek voltajlı EV akülerindeki termal kaçak olayları sırasında ark oluşumunu önlemek için tasarlanmıştır. Yüksek sıcaklık, yüksek voltaj yalıtkanı, çeşitli terminal kapaklarını ve bariyerleri enjeksiyonla kalıplamak için kullanılır. Malzeme yüksek dielektrik dayanımını koruyarak ark riskini ve gazların tutuşmasını azalttığından ve yapılandırılmış bir kömür bariyeri oluşturarak yangının bir modülden diğerine yayılmasını azaltmaya yardımcı olduğundan termal kaçak sırasında güvenlik artar.

Kategori Birincisi: Sürdürülebilirlik

🔸 Tek Parça Termoplastik Gövde

OEM Marka ve Model: 2024 Ford Motor Co. Ford Mustang Mach E
Katman Tedarikçisi/İşlemcisi: IAC Grup
Malzeme Tedarikçisi/Alet Üreticisi: Gelişmiş Kompozitler A.Ş. / HS Inc.
Malzeme/Proses: ADX8327 %20 PCR TPO / Enjeksiyon Kalıplama

İlk kez renk uyumlu, MIC, A Sınıfı yapısal funk uygulamasında %20 PCR geri dönüştürülmüş malzeme kullanılmıştır. İşlenmemiş TPO’ya kıyasla, daha sürdürülebilir sınıf yoğunluğu biraz düşürdü ve -15°C’de daha iyi etki sundu. Eş zamanlı yeniden tasarım, iki metal braketi ortadan kaldırmak, 3 kilogram kütle tasarrufu sağlamak, kargo hacmini ve işlevselliğini artırmak, su yönetimini iyileştirmek, maliyeti ve işçiliği azaltmak ve yılda tahmini 1.125 ton CO2 tasarrufu sağlamak da dahil olmak üzere bileşen sayısını altıdan bire düşürdü. PCR içeriği yoğurt kaplarından ve ambalaj malzemelerinden elde edilmiştir.

Bu yılın Araç Mühendisliği Ekibi Ödülü (VETA) 2024 Chevrolet E-Ray’e ve elektrikli, dört tekerlekten çekişli (eAWD) spor otomobili geliştiren General Motors Co. ve tedarikçilerinden bir ekibe gitti.

International Marketing Alliance’ın sahibi ve başkanı ve SPE Otomotiv Bölümü Yaşam Boyu Ödül Programı’na önemli katkılarda bulunan Kevin Pageau, 2023 Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü kazandı.

Hall of Fame ödülü 1948 General Motors Co. modellerinde kullanılan akrilik arka merceğe gitti. Cadillac Series 60, 61 ve 62 modellerinde kullanıldı. Dr. Otto Röhm’ün 1932 yılında polimetilmetakrilatı (PMMA) icat etmesiyle mümkün olan bu lens, buzlu camın yerini alarak tüm OEM’ler için yeni aydınlatma tasarımlarında bir rönesans yaşanmasını sağladı.

İlk akrilik arka merceğin geliştirilmesinde yer alan şirketler arasında General Motors Co. (OEM); kalıpçı işlemci Fisher Body Division; ve malzeme tedarikçisi olarak şimdi Röhm GmbH olarak bilinen Röhm & Haas OHG bulunmaktadır. General Motors, SPE Automotive Hall of Fame Ödülü’nü bu uygulamayı geliştirmek için çalışan orijinal ekip adına kabul etti.

KAYNAK: https://www.compositesworld.com/news/winners-announced-for-spe-automotive-innovation-awards