EV dünyasının yeni üyesi olan Megane E-Tech Electric, sizlere yepyeni deneyimler sunuyor. Son teknolojilerle donatılan araç, ürün yazılımı ve optime edilmiş bağlantı içeren bir donanım platformunu temsil eden bir ekosistemin parçası oluyor.

Bir akıllı telefona çok benzeyen yepyeni Megane E-Tech Electric, kullanıcısının dijital ekosistemiyle sorunsuz bir şekilde bütünleşiyor. Yeni OpenR ekranı, Google ile geliştirilen ve Android Automotive OS tabanlı yeni OpenR Link multimedya sistemiyle her zaman hizmete hazır yüksek teknolojili bir araç olan yeni Megane, kişiselleştirilmiş ve kusursuz bir sürüş deneyimiyle öne çıkıyor.

Geleceğin Megane İle Yeni Bir Başlagıç

Renault Grubu CEO’su Luca de Meo, Megane E-Tech Electric’in Renault’nun on yıl önce başlattığı elektrik devrimini somutlaştırdığını söylüyor. Ayrıca, yeni Megane, elektrik teknolojisini demokratikleştirerek, verimlilik ve sürüş keyfinden ödün vermeden elektrikli aracı ekonomik hale getirmeyi başardığını da sözleriyle destekliyor.

Renault, Fransa’da Avrupa’nın önde gelen EV merkezi olan ElectriCity’nin kalbinde yer alan Douai fabrikasında yeni Megane’ın üretimi için stratejik bir başlangıç ​​yapıyor. Renault ElectriCity yakında elektrikli araç üretiminde Avrupa’nın en büyük ve en rekabetçi merkezi olacak.

Yeni Nesil Megane E-Tech Electric

Yepyeni Megane E-Tech Electric, tasarımı ve çok yönlülüğü ile bir crossover görünüme sahip. Her yeni nesil Megane’ın ayırt edici özelliği olan yapısını koruyarak, onu segmentinin bir simgesi haline getiriyor. Bu yeni nesil araç, heyecan verici tasarımı, benzeri görülmemiş boyut-alan oranı ve bir elektrikli otomobilin tüm olağan faydaları gibi çekici özellikleriyle göze çarpıyor.

Renault, Megane E-Tech Electric ile Megane adı altında uzun soluklu bir geçmişe sahip olduğunu ve modern çağa dönüşüyle önceki başarıların üzerine inşa edildiğini gösteriyor.

Daha teknolojik bir hale gelen Megane, teknolojik unsurları (arka mikro-optik LED ışıklar, OpenR ekranı), tasarımı (havalandırma ızgaraları, alt kapı koruma ızgarası süslemelerinde lazer gravür) ve hi-fi dünyasından büyük ölçüde yararlanmasıyla başarısını destekliyor.

Rekor Kıran Güçlü Oranlar

Yeni CMF-EV modüler platform tarafından sunulan uzatılmış dingil mesafesi (2,70 metre genişlik, 4,21 metreye uzanan boy ) ve azaltılmış çıkıntı ile tasarımcılara güçlü bir tasarım yapma fırsatı veren benzersiz oranlar sergiliyor. 110 mm boyutuyla her zamankinden daha ince bir pile sahip olan aracın tasarımcıları daha eğlenceli ve heyecan verici bir sürüş deneyimi için otomobilin iç mekan genişliği artırıp, ağırlık merkezini düşürerek dış oranları iyileştirebilir. Ayrıca, kompakt bir tasarımı kontrollü bir yükseklikle (1,50 m) birleştirirken içerideki önemli alan, aracın dışından da net bir şekilde hissedilir.

Aerodinamik ve Verimlilik

20 inçlik büyük tekerleklere sahip olan Megane E-Tech, alt tarafta koruyucu şeritleri, tekerlek davlumbazları, yüksek bel çizgisiyle sizlere sağlamlık hissi veriyor.

Verimli bir tasarım sayesinde aerodinamik performansın iyileştirilmesi, Megane E-Tech Electric’in arkasındaki tasarım sürecinin ana yönüydü. İçerdiği yükseklik, dar çerçeveli lastikler, önde hava kanallarına sahip şekillendirilmiş omuzlar ve tampon kenarlarının bir parçası olan karakter çizgileri, araca modern bir his verir. Aynı zamanda genel yakıt verimliliğini artırmaya yardımcı olur.

Göz Alıcı Çizgiler ve Zarif Renkler

Megane E-TECH Electric, Rafale Grey, Schist Grey, Midnight Blue, Flame Red, Diamond Black ve Glacier White şeklinde altı zarif ve göz alıcı gövde renginde sunulacak. Daha kişisel bir dokunuş için, tavan, sütunlar ve yan ayna korumalarını için de çeşitli kombinasyonlar oluşturmaya imkan tanınacak. Bu kombinasyonlarla Megane E-Tech Electric’e güçlü bir karakter ve sportiflik duygusu kazandırabilirsiniz.

Aracın önündeki ve arkasındaki tam LED aydınlatma, modernliğini ifade etmek için ince lazerle kesilmiştir. Araç aynı zamanda heyecanlandırıcı desenlere sahip yepyeni bir aydınlatma imzasına sahiptir. Önde, gündüz lambaları projektörlerin ötesine uzanıyorken, kalkandaki yan havalandırma deliklerine kadar yollarına devam ediyor gibi görünüyor. Arkada, çapraz çizgiler halinde yerleştirilmiş çok sayıda lazerle kesilmiş mikro optik fiber, ilgi çekici bir 3D benzeri ışıltı efekti yaratıyor. Dinamik gösterge ışıkları, ultra modern ve çok şık aydınlatma özelliklerini tamamlıyor.

Otomatik Kapı Kolları

Megane E-Tech Electric’in her versiyonu aynı hizada kapı kolları içerir. Sürücü veya ön yolcu bir kapıyı açmak için yaklaştığında veya aracın kilitleri açıldığında, gövdeye gizlenmiş kollar otomatik ve elektronik olarak dışarı itilir. Araba hareket etmeye başladığında veya kapılar kilitlendiğinde, iki dakika sabit kaldıktan sonra yerlerine geri dönerler.

Geri Dönüştürülmüş ve Sade Malzemeler

Megane E-Tech Electric’in içinde ev mobilyası dünyasından ilham alınmıştır. İç mekana hoş ve çok sade bir his veren çeşitli ve geri dönüştürülmüş malzemeler tercih edilmiştir. Tasarımcılar, bu noktada plastik gibi daha geleneksel malzemelerin ve siyah gibi daha klasik renklerin ötesine geçmeye çalıştılar.

Giriş orta sınıf versiyonlarındaki gösterge paneli kumaş kaplama ile kaplanırken, Premium versiyonda döşeme organik deri ile geliyor. Gösterge panelinin üst konturu ve iç kapı panellerinin üst şeridi, orta sınıf otomobiller için Alcantara döşemeye ve Premium versiyonda döşemede dekoratif bir “Nuo” ahşap kaplamaya sahiptir. Nuo, gerçek ahşaptan yapılmış yenilikçi ve yeni bir malzemedir. İnce kireç ahşap kaplama, çevre dostu bir yapıştırıcı kullanılarak pamuklu bir tekstil arkalığa yapıştırılır ve ardından lazerlenir. Bu işlem, ilk defa bir üretim modelinde kullanılacaktır. Üst gösterge paneli için TEP, yolcu kokpiti boyunca sıcak titanyum dikiş ve hakiki deri koltuklar ile bir araya getirilen bu sistem, Megane E-Tech Electric’in birinci sınıf döşemeye zarif bir his vermesine yardımcı oluyor.

İlk donanım seviyesindeki döşemeler tamamen %100 geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmıştır. Kombine TEP/kumaş döşemeli orta seviye döşeme de %100 geri dönüştürülmüştür. Son olarak, premium döşemedeki ön, arka sırtlıklar ve koltuk panelleri tamamen deridir.

Yeni Nesil Motor

Daha spesifik olarak elektrikle uyarılan senkron motor (EESM) olarak bilinen motoruyla öne çıkan yeni Megane, Renault Grubu ve Alliance tarafından son on yıldır sürekli olarak kullanılmaktadır ve gelecekte de markaya hizmet etmeye devam edecektir. Bu motor, sabit mıknatıslı motorlara kıyasla daha iyi güç çıkışına sahiptir. Nadir toprak metalleri gerektirmez, böylece büyük ölçekli üretimin çevresel etkisini ve maliyetini azaltır.

Kompakt bir motora sahip olan Megane E-Tech Electric aşağıdakilerden biri ile donatılacaktır:

  • 96 kW (130 hp) ve 250 Nm
  • 160 kW (218 hp) ve 300 Nm

Elektrikli bir araba sürmenin tüm zevklerini, özellikle de pürüzsüz olduğu kadar dinamik olan (sarsıntısız) anlık hızlanmayı da sunar. Yepyeni Megane E-Tech Electric, 0’dan 100 km/s’ye sadece 7,4 saniyede çıkar.

Ultra İnce Pil

Yeni güç aktarma organı gibi,  Megane E-Tech Electric de CMF-EV platformuna mükemmel şekilde uyacak şekilde tasarlanmış 395 kg’lık bir pile sahiptir. 110 mm boyutuyla – ZOE pilden %40 daha küçük – piyasadaki en ince pildir. Daha iyi aerodinamik ve verimlilik için aracın toplam yüksekliğini 1,50 m’ye düşürmeye de katkıda bulunur.

Hassas Dengelenmiş Performans

Megane E-Tech Electric, iki pil kapasitesi seçeneğiyle geliyor:

  • 300 km menzil için 40 kWh (WLTP çevrimi)
  • 470 km’ye kadar menzil için 60 kWh (her versiyona bağlı olarak WLTP döngüsü)

40 kWh pil, tek bir katman üzerine dağıtılmış, her biri 24 hücreli 8 modülden oluşur. 60 kWh pil ise iki katmana yayılmış, her biri 24 hücreli 12 modülden oluşuyor. Her iki durumda da, 110 mm rekor yüksekliği de dahil olmak üzere pilin boyutları değişmeden kalır. Piller, 8 yıl garanti ile geliyorlar. Bu süre içinde, nominal kapasitelerinin %70’inden daha düşük bir değerde bozulmaları halinde ücretsiz olarak değiştirilecektir.

KAYNAK: https://en.media.renault.com/news/cp-megane-82d0-989c5.html