İsveçli EV otomobil üreticisi Polestar, tedarik zincirinden kaynaklanan emisyonları ortadan kaldırarak otomobillerin yapım şeklini değiştirme girişimi olan Polestar 0 Projesi için ortak çalışanlarını paylaşmaya başladı. Polestar, endüstri tedarikçilerini açıklamanın yanı sıra, daha da fazla destek toplamak için önümüzdeki ay boyunca küresel bir işbirliği çağrısında bulunuyor.

Polestar, 2017 yılında Volvo Cars Group ve Geely Holding’in ortak sahibi olduğu yeni bir girişim olarak piyasaya sürülen ve her geçen gün büyüyen bir premium EV markası olarak karşımıza çıkıyor. Otomobil üreticisi şu anda PHEV Polestar 1 ve tamamen elektrikli Polestar 2 modelleriyle kullanıcılarına iki tane elektrikli araç sunuyor.

Şirket, bu yıl Polestar 3 SUV, ardından da 2023’te Polestar 4 SUV olarak üretimlerini genişletecek. Polestar, Precept konseptini sunduğu Polestar 5 modelinin de 2024’te piyasaya çıkacağını duyurdu.

Sürekli büyüyen tamamen elektrikli ürün filosuyla Polestar, sıfır emisyonu bir adım öteye taşımayı ve tüm yaşam döngüleri boyunca gerçekten karbon nötr olan EV’ler sağlamayı hedefliyor.
İşte burada Polestar 0 Project devreye giriyor. 2021’de duyurulan bu arayış, birkaç yeni tedarik zinciri ortağının duyurulmasıyla devam ediyor.

İşte ilk Polestar 0 Projesi duyuru videosu:

Polestar 0 Project, Ortaklıklarını Genişletmeyi Hedefliyor!

Polestar, Avrupa’dan yaptığı bir basın açıklamasında, 2030 yılına kadar iklim açısından nötr arabaları gerçeğe dönüştürmeyi planladığı için mevcut ortaklıklardan bazılarını paylaşacağını duyurdu. Malzemeleri, sürüş sistemleri ve elektronik yapısıyla oldukça geniş bir çalışma alanına sahip olan EV’ler, bu alanda yer alan tedarik zincirindeki stratejik ortaklıkları işaret ediyor.

Şu ana kadar Polestar 0 Projesi’nde yer alan tedarikçilerden bazıları:

Nordik metal şirketi SSAB, geleneksel çeliğin ve diğer karbon ağırlıklı malzeme süreçlerinin yerini alma potansiyeline sahip fosilsiz çelik geliştirmek için Polestar ile birlikte çalışacak.

Norveçli şirket Hydro, Polestar ile sıfır karbonlu alüminyum üzerinde işbirliği yapacak.

Sistem tedarikçisi ZF, elektrikli güç aktarma organları ve sistem geliştirmesinin karbon emisyonlarını nasıl ortadan kaldırabileceğini ve daha fazla kaynak tasarrufu sağlayabileceğini keşfedecek.

Otomotiv güvenlik tedarikçisi Autoliv, sıfır emisyonlu emniyet kemeri ve hava yastığı gibi ekipmanlar üretmek için Polestar 0 Projesi’nde ortak olacak.

Son olarak, aydınlatma üreticisi ZKW, iklim açısından nötr elektrik kontrol sistemleri ve kabloların geliştirilmesine yardımcı olmak için ortak olacak.

Polestar 0 Projesi lideri Hans Pehrson, projenin ilerleyişinden ve başarısının sadece Polestar için değil tüm otomotiv imalat sanayisi için ne anlama gelebileceğinden bahsetti: “İklim çözümü teknolojilerinin katlanarak gelişimine inanıyoruz. Bu proje için hala inovasyon aşamasında olan çözümlerden faydalanmalıyız. Daha da heyecan verici olan, geliştirdiğimiz çözümler yalnızca otomotiv endüstrisine fayda sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda üretim süreçlerini ve toplumu daha geniş çapta karbondan arındırmaya da yardımcı olacak. Dünyanın neresine bakarsak bakalım çelik, alüminyum, elektronik ve kauçuk gibi malzemeler görüyoruz. Bu malzemeleri ne zaman iklim açısından nötr hale getirebileceğimizi hayal edin. Birlikte, imkansız görüneni gerçekleştirebiliriz.

İsveçli otomobil üreticisinin Polestar 0 Projesi’nde birkaç tedarikçisi olmasına rağmen, yeni tedarikçiler, araştırmacılar, üniversiteler, girişimciler, yatırımcılar, devlet ve sivil toplum kuruluşları dahil olmak üzere daha fazla işbirlikçi bekliyor. Polestar, yeni ortaklar bulmak için Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı’na (SDSN) da çağrıda bulundu. İlgilenen taraflar, 23 Mart 2022’ye kadar Polestar ile iletişime geçmeye davetlidir.

KAYNAK: https://electrek.co/2022/02/22/polestar-shares-partners-of-its-0-project-to-deliver-a-climate-neutral-ev-by-2030-extends-invitation-for-others-to-join/