Otonom sürüş ve ADAS işlevleri, en son kabin güvenliği ve malzeme trendlerinden bazılarını etkilemeye devam ediyor.

Gelişen pazar gerçekleri, üst düzey sürüş otomasyonunu devreye almak için bir zamanlar agresif olan zaman çizelgelerini ayarlayan OEM’lere ve otonom sürüş geliştiricilerine sahip. Ancak araç iç mekanları için yeni malzemeler ve güvenlik teknolojisi, gelişen AV ve ADAS işlevlerinden etkilenmeye devam ediyor. Sürüş otomasyonu ne kadar önemli olursa olsun, otomasyon ve ADAS’ın sunduğu olanaklar ve zorluklar nedeniyle araç kabinleri gelişiyor.

Bununla birlikte, kullanıma sunulan veya yakında piyasaya sürülecek olan bir dizi güvenlik özelliği, sürücü bilgi teknolojisi ve malzeme inovasyonları AV uygulamalarına ihtiyaç duymaz. Informa Tech Automotive’in baş analisti “Geleceğin Kokpiti Drew Winter” için elektrikli araç ve daha genç nüfuslu müşterilerin bazı özellik ve güvenlik gereksinimlerinin AV’ler ve ADAS’a yönelik teknoloji yönergeleriyle uyumlu olduğunu söyledi. Örneğin, yeni sürdürülebilir döşeme seçenekleri, birçok mevcut EV ve genç alıcının arzu ettiği bir özelliktir. Aynı türdeki malzemeler, otomatik servis araçlarının ve robot eksenlerin dayanıklılık ve hizmet verebilirlik ihtiyaçlarını da daha iyi karşılayabilir.

Winter, “Geleceğin Kokpiti: Şimdiden 2030 Sonrasına” başlıklı yeni bir araştırma raporunda, yeni nesil araç kabinlerinin yönüne yönelik vizyonların son beş yılda değiştiğini öne sürüyor. Winter raporda, kişisel araçlarda L4 ve L5 özerkliği olasılıklarının giderek azaldığını söyledi. Tam otomatik ve destekli sürüş için tasarlanmış birçok gelişmiş güvenlik ve malzeme teknolojisi ve özelliği, yine de nispeten geleneksel araçlara bile geliyor. Ve bu özelliklerle ilgili birçok tedarikçiyle yapılan görüşmeler bu gerçeği pekiştiriyor.

Sürücü izleme ilerliyor

GM’nin Süper Yolculuğu ve Ford’un Mavi Yolculuğu gibi “uygulamasız” ADAS’ların artan mevcudiyeti, sürücülerin dikkati yoldan aşırı derecede uzaklaştırarak yeni buldukları özgürlüklerini kötüye kullanmamalarını sağlamak için sürücü izleme teknolojisine odaklanmayı artırıyor. Mevcut sürücü izleme sistemleri (DMS) tipik olarak, dikkat düzeylerini değerlendirmeye yardımcı olan yazılımlarla birlikte kamera tabanlıdır. Ancak birkaç kabin teknolojisi tedarikçisi, işlerin çok daha karmaşık hale gelmeye hazır olduğunu söyledi.

Yaygın olarak elektrokromik dikiz aynaları ve Homelink bağlantı sistemi ile tanınan kabin teknolojisinin önemli bir tedarikçisi olan Gentex Corp.’un ürün hattı yönetimi direktörü Brian Brackenbury, şirketin şu anda dikiz aynasına yerleştirilmiş bir kamera aracılığıyla 2D sürücü izleme sağladığını söyledi. Ancak bir sonraki evrimin, kamera görüntülemeyi yakın kızılötesi nokta projektörüyle birleştiren 3D görüntü olduğunu söyledi.

3D görüntü, sürücünün (ve potansiyel olarak diğer yolcuların) dikkat ve eylemlerinin daha gelişmiş bir şekilde anlaşılmasını sağlar. Teknik yeterlilik büyük ölçüde Gentex’in 2021’de İsrail merkezli Guardian Optical’ı satın almasıyla sağlanır.

Joyson mühendisleri, 3D işlevselliğinin kabinlere getireceği bir dizi özellik olduğunu söyledi ve bunlardan bazıları özellikle otomatik araçları hedefliyor. Bunlar, açılabilir kısıtlamalara veya yüzeylere yakınlık, duman buharı algılama, yolcu duruşu ve emniyet kemeri konumlandırmayı içerir.

Joyson’s Cech, gelişmiş sürücü/yolcu izlemesi için yüksek düzeyde güvenilirliğe ihtiyaçları olduğunu ve 3D’nin bunu sağladığını düşünüklerini söyledi. Joyson ayrıca kızılötesi yeteneklerden yararlanan bir DMS/yolcu izleme sistemi üzerinde çalışıyor. Bununla birlikte, Joyson’un Integrated Safety Solutions GPL Başkan Yardımcısı Jason Lisseman, “Muhtemelen 2027 civarında bir tarihte, üretime ulaşmadan önce yapılması gereken oldukça fazla iş var” diye ekledi.

CTO Neil Boehm, Gentex’in ayrıca bir iris tanıma sistemi geliştirdiğini ve bu teknoloji otomotiv alanı için pek hazır olamadığını söyledi. Bununla birlikte, artan derecelerde yapay zeka ve sinir ağları tarafından desteklenen kameraların şu anda şirketin tercih ettiği yaklaşım olduğunu da sözlerine ekledi. Çeşitli dünya pazarlarında farklı düzenlemeler olmasına rağmen Boehm, şirketinin yaklaşık olarak 2026 model yılına kadar tüm yeni araçlarda küresel olarak gerekli olacak sürücü izlemeyi hazırladığını söyledi.

Bu arada Volvo, bir sürücünün bilişsel durumunu daha iyi anlayarak mevcut sürücü izlemenin iyileştirmeye açık olduğunu düşünüyor. Yeni EX90 crossover EV’nin DMS’si için şirket, sürücünün dikkat düzeyini “anlayan” algoritmalar oluşturmak için doğal sürüş araştırması kullandı. Sistemin asıl amacı, sürücünün dikkatini sorgulamadan önce daha az müdahaleci ve daha bağışlayıcı olmak.

Ancak DMS’nin üstesinden gelmesi istenecek başka bir görev daha var. NHTSA’nın alkol veya uyuşturucuya bağlı sürücü bozukluklarını tespit edecek bir sistem talep etmesi için kural koyulması bekleniyor. 2021 federal altyapı tasarısı, NHTSA’yı 2024 yılına kadar tüm yeni binek araçlara sürücü bozulmasını tespit edecek bir sistemle donatılmasını gerektiren nihai bir kural geliştirmesi için yönlendirdi. Otomobil üreticilerinin sistemi standart donanım olarak kurmaya başlaması için iki veya üç yılı olacak. Ancak şu anda hangi tür teknolojinin kullanılabileceği veya kullanılması gerektiği konusunda bir fikir birliği yoktur. Geliştirmelerin çoğu, nefes algılamaya veya spektroskopik (dokunmaya dayalı) bir yaklaşıma yöneliktir, ancak görüşe dayalı yöntemler de geçerli olabilir. Gentex’ten Brackenbury, görmenin (bozukluk tespiti) ilginç bir yol olduğunu, ancak seçilen teknolojiden bağımsız olarak doğruluk ve tekrarlanabilirlik standartlarının belirlenmesi konusunda daha yapılacak çok iş olduğunu söyledi.

Diğer otomotiv teknolojilerinin yanı sıra filtreleme ortamı ve elektronik konusunda uzman tedarikçi Asahi Kasei, 2021’in başlarında hem nefes hem de dokunma tabanlı bozulma tespit sistemlerini sergiledi. Asahi Kasei America’da Kuzey Amerika Hareketlilik direktörü Michael Franchy, SAE Media’ya şirketin Virginia merkezli Güvenlik için Sürücü Alkol Tespit Sistemi (DADSS) araştırma programı ile işbirliği yaptığını söyledi. Volvo, 2024 EX90’ında olası sürücü sarhoşluğunu izlemek için kabin sensörlerini kullanan ilk OEM’ler arasında yer alıyor.

Evdeki en iyi koltuklar

Informa Tech’ten Winter, esnek ve uyarlanabilir oturma düzenlemelerinin ivme kazanacak başka bir kabin yeniliği olduğunu söyledi. İlk başta, yeni oturma düzenlemeleri ve tasarımlarının mekikler (sürülen veya sürücüsüz) ve robotaks gibi muhtemelen ticari tip uygulamalar için olacağını kaydetti.

Joyson mühendisleri, zorluğun, bugün düzenlenenle aynı veya daha iyi yolcu güvenliği seviyeleri sağlamak olduğunu söyledi. Şirket, aynı zamanda kaçınılmaz bir trend olarak gördüğü şey için bir dizi çözüm geliştiriyor. Bunlar, geleneksel olmayan oturma olanaklarına sahip “yeni iç mekan konseptleri” için özel olarak tasarlanmış, emniyet kemerine monte edilmiş, baş ve gövdeyi saran hava yastığı olan Kemere Bağlı Koruma Eki (BARS) içerir. Mühendisler, şirketin yeni dijital motorlu emniyet kemeri (DMS) ile birlikte çalışan BARS hava yastığının, yolcuları yalnızca alışılmadık şekilde yerleştirilmiş bir koltukta değil, aynı zamanda derin bir şekilde yaslanmış bir duruşta da korumayı amaçladığını belirtti.

Bu BARS hava yastığı ve DMS emniyet kemeri ideal olarak, bir kabin izleme sisteminin tüm yolcuların konumları hakkında gösterdiği şeye göre uyarlanabilir şekilde açılacaktır. Ancak Joyson’dan Len Cech, bu güvenlik donanımının, oturma özgürlüğüne yönelik çarpışma testi düzenlemeleri gerektirdiğini vurguladı.

Informa Tech’ten Winter, esnek oturma düzeninin kesinlikle ufukta görünen AV’den ilham alan üç veya dört kabin özelliğinden biri olduğunu söyledi. Ancak bunların hiçbiri uygun güvenlik sağlayıcıları olmadan gerçekleşmeyecektir. AV’ler otonom olmayan araçlarla yolu paylaşmak zorunda olduğu sürece emniyet kemerleri olacak.

Güvenlik taraması

Görüntülü ekranların hayatımızı ele geçirdiğine inananlar için kötü bir haber var: daha fazlasını bekleyin. Yakında ölçüm metrekare ile gelebilir. Destekli sürüş yeteneklerinin genişletilmesi, tüm yolcuların kabin içi ekranlarla daha fazla etkileşimde bulunma olasılığını sunacaktır.

Informa Tech araştırması, araç başına düşen ekran sayısının en az 2028’e kadar arttığını gösteriyor. Ancak, dikkat dağınıklığını azaltmak amacıyla ekranlar daha akıllı hale geliyor. Continental’in Değiştirilebilir Gizlilik Ekranı ve ShyTech teknolojisi yolu gösteriyor. Her ikisi de utanmadan A sütunundan A sütununa kapsama alanı sunsa da, çoğu durumda ekranı yalnızca gerektiğinde etkinleştiren teknolojiyi kullanıyorlar. Değiştirilebilir Gizlilik Ekranı, konseptin bir varyasyonunu kullanır ve potansiyel olarak dikkat dağıtıcı görüntülere veya içeriğe yalnızca ön koltuktaki yolcu tarafından görülebilecek şekilde açı verir.

Tüketiciler ezici bir çoğunlukla daha fazla ve daha büyük ekran istediklerini belirtiyorlar, ancak en yeni teknoloji neredeyse paradoksal bir şekilde her şeyi yumuşatmayı hedefliyor. Winter, bu dikkat dağıtmanın bir kısmının kapatılabileceği fikrinin, kabin içi ekranların geleceği için çok önemli olduğunu söylüyor.

Motive edici malzemeler

Sektör, kabin malzemelerinin, özellikle de bir aracın geri dönüştürülemeyen içeriğinin büyük kısmını oluşturan koltuk kumaşı ve köpüğün geri dönüştürülebilirliğini iyileştirme çabalarıyla ilerliyor. Otomobil üreticileri ve tedarikçiler, aracın içinde daha sürdürülebilir malzemelerle ilgili müşterilerin sesini duydu.

Winter, Volvo’nun sürdürülebilir malzemeleri sunma konusunda en iddialı otomobil üreticilerinden biri olduğunu kanıtladığını, Rivian ve BMW’nin de yeni bir çığır açtığını söyledi. BMW’nin tamamen yeni iX EV’si, sürdürülebilir şekilde yetiştirilen ahşap ve “kapı panellerinin, koltukların, orta konsolun ve zemin kaplamalarının yüzeylerinde yüksek oranda geri dönüştürülmüş plastik ve ayrıca geri dönüştürülmüş naylon atık malzemeden yapılmış paspaslar” kullandığını iddia ediyor. Volvo’nun yukarıda adı geçen yeni EX90’ı ayrıca çeşitli sürdürülebilir kabin malzemelerine sahiptir. Continental kısa süre önce, karşılaştırılabilir geleneksel malzemelerden %20 daha hafif olan, düşük VOC profiline ve düşük karbon ayak izine sahip, sağlam ama birinci sınıf yumuşak dokunuşlu bir malzeme olan Benova Eco Protect’i piyasaya sürdü.

Winter, yeni alternatif ve sürdürülebilir malzemelerin uygulanmasından elde edilen bilgilerin bir kısmının, dayanıklılığın ve temizlik kolaylığının en önemli konular olduğu roboshuttles ve ortak araç paylaşım araçları gibi ticari olarak çalışan AV’lere aktarılacağını söyledi.

KAYNAK: https://www.sae.org/news/2022/12/av-cabin-future-tech