MAN Truck & Bus Otobüs Ürün Stratejisi Başkanı Michael Roth, geçtiğimiz günlerde Berlin’de düzenlenen VDV Konferansı ve ElekBu fuarında otonom otobüslerin geleceği ve teknolojiyi uygulamanın zorlukları hakkında konuştu.

Roth, MAN’ın devam eden standart boyutlu otomatikleştirilmiş bir otobüs geliştirme projesinden ve teknolojiyi halka gösterme planlarından bahsetti. Bir öncül ile otonom servislerin heyecan verici bir gelişme olduğunu belirtse de, ulaşım endüstrisinde düzenli otobüslerin kesinlikle bir rolü olacağını vurguladı. Ayrıca, otonom teknolojiyi uygulamanın maliyetinden de bahsetti ve “Otobüs biraz daha pahalı olacak çünkü ADAS’ı en üste koymanız gerekiyor. Ama bu bize göre çok fazla olmayacak” dedi. MAN araştırmalarına göre, otonom otobüslerle toplam sahip olma maliyeti %50 düşecek. Tasarrufun nereden geleceğini ise söylemeye gerek yok.

Roth ayrıca otobüslerde otonom teknolojinin uygulanmasının getirdiği zorluklardan da bahsetti. “Otomatikleştirilmiş bir veri yolunun düzgün çalışması için birlikte çalışması gereken birçok başka bileşen var. Örneğin, direksiyon veya fren sistemlerinde bir arıza olması durumunda yedeklilik çok önemlidir. Örneğin uçak endüstrisi bu alanda çok fazla deneyime sahip.” sözleriyle beklenen zorlukların sadece yazılım geliştirip araca gömmek olmadığını anlattı.

MAN: 2030 Yılına Kadar Otonom Otobüslerin Seri Üretimi

Roth, test ve geliştirme açısından, MAN’ın şu anda teknoloji pilot aşamasında olduğunu belirtti. On yılın sonuna kadar seri üretime geçme hedefiyle orta vadede gerçek operasyonlarda otomatikleştirilmiş otobüslerin müşteri tanıtımlarını görmeyi bekliyor. Bununla birlikte, “otomatikleştirilmiş otobüsler için seri üretimin, yalnızca bir araç satmaktan çok bir dağıtım projesi olacağını” belirtti.

Otonom otobüslerin geliştirilmesindeki belirli bir zorluk, güvenli ve verimli otobüs duraklarının sağlanmasıdır. Roth, çevreyi kontrol etmek için otobüsün etrafına bir “güvenlik kozası” inşa edilebileceğini ve sistemin etkinliğini artırmak için v2x iletişiminin kullanılabileceğini açıkladı.

Otonom otobüslerin diğer araçlarla iletişim kurmadan çalışabilmesi gerekirken, v2x iletişimin sistemi optimize edebileceğini ve yolcular için daha konforlu hale getirebileceğini vurguladı.

Yakında Berlin’de Yeni Bir Proje

MAN Truck & Bus şu anda standart boyutlu bir otobüsü sensörlerle donatmayı ve onu Berlin’in işlek caddelerinde sürmeyi içeren yeni bir proje üzerinde çalışıyor. Otobüs, bir güvenlik sürücüsü ile donatılacak ve otomatik otobüs teknolojisinin yeteneklerini genel halka sergileme aracı olarak hizmet edecek.

MAN Truck & Bus şu anda otomatikleştirilmiş otobüsleri insanlara ulaştırmak için yeni bir proje üzerinde çalışıyor. Proje, sensörleri olan standart boyutlu otomatikleştirilmiş bir otobüs inşa etmeyi, onu Berlin şehir merkezinde bir güvenlik sürücüsü ile sürmeyi ve teknolojinin nasıl çalıştığı hakkında yolcularla iletişim kurmayı içeriyor.

Roth, projenin amacının, teknolojinin nasıl çalıştığını göstermek ve yolcuları teknolojinin özellikleri konusunda eğitmek olduğunu söylüyor. Bunu başarmak için de otobüs, yolculara teknolojiyi ve faydalarını anlatan çoklu ekranlarla donatılacak. Proje, Berlin Teknik Üniversitesi ve IAV ile işbirliği içinde yürütülüyor. Bu da otomatik otobüslerin geliştirilmesi ve uygulanmasında önemli bir adımı temsil ediyor.

KAYNAK: https://portalmovilidad.com/mans-autonomous-bus-2030/