Lamborghini, HPEV (Yüksek Performanslı Elektrikli Araç) hibrit süper spor otomobili LB744’ün ayrıntılarını açıkladı. Yeni aktarma organı, içten yanmalı motor, üç elektrik motoru ve çift kavramalı şanzıman kombinasyonu sayesinde 1000’den fazla CV sunuyor.

Yeni L545 motor 6,5 litre kapasiteye sahip olup, Lamborghini tarafından şimdiye kadar üretilmiş en hafif ve en güçlü 12 silindirli motor olarak karşımıza çıkıyor. Doğal emişli 6,5 litrelik V12 ortaya monteli motora, biri yeni çift kavramalı sekiz vitesli şanzımana entegre edilmiş üç elektrik motoru eşlik ediyor. Enlemesine monte edilen motorlar, ilk kez içten yanmalı motorun arkasına yerleştirilmiştir.

Bir lityum-iyon pil, elektrik motorlarına güç sağlayan iletim tünelinin yerini alıyor. Elektrik motorları, düşük devirlerde güç dağıtımını artırırken, yeni LB744’ü tamamen elektrikli bir arabaya dönüştürebilir. Toplamda motor sadece 218 kilogram ağırlığında ve superquadro V12, maksimum 9500 rpm devir aralığını destekleyen yeniden tasarlanmış dağıtım sistemi sayesinde 9250 rpm’de 825 CV üretiyor. Özgül güç litre başına 128 CV iken, maksimum tork 6750 rpm’de 725 Nm’dir.

Silindirlere giden hava giriş kanalları, hava beslemesini artırmak ve yanma odasında optimum hava akışını garanti etmek için yeniden tasarlandı. Odadaki iyonizasyonun iki kontrol ünitesi ile düzenlenmesi sayesinde gerçek motordaki yanma da optimize edilmiştir. Yeni yanma sistemi aynı zamanda 12.6:1’lik artırılmış sıkıştırma oranıyla da karakterize ediliyor. Egzozun akışkan dinamiği de yüksek devirlerde karşı basıncı azaltmak ve özgül güç çıkışını artırmak için iyileştirildi.

Dört Tekerlekten Çekiş

Arka tekerleklere güç sağlayan içten yanmalı motorun yanı sıra, her biri ön tekerleklerden birine çekiş sağlayan bir çift elektrik motoru artık ön aksta görücüye çıkıyor. Ayrıca, seçilen sürüş modu ve koşullara bağlı olarak arka tekerleklere güç sağlayabilen sekiz vitesli çift kavramalı şanzımanın üzerine yerleştirilmiş üçüncü bir elektrik motoru da bulunuyor.

Öndeki iki elektrik motoru, yağ soğutmalı eksenel akılı birimleridir ve 110 kW’lık birimlerin her birinden 18,5 kg ağırlık-güç oranı sunuyor. Ön tekerleklere güç sağlamanın yanı sıra, sürüş dinamiklerini optimize eden ve frenleme sırasında üretilen enerjiyi geri kazanan bir tork yönlendirme işlevine de sahiptirler. Elektrik modundayken, LB744 yalnızca enerji tüketimini optimize etmek için önden çekişli olup, gerektiğinde arka aksa elektrikli tahrik etkinleştirilir.

Sıfır Emisyon Performansı

Lamborghini LB744, ağırlık merkezini mümkün olduğunca düşük tutan ve optimum ağırlık dağılımı sağlayan, merkezi tünel içinde yer alan bir lityum-iyon yüksek özgül güçlü (4500 W/kg) pil paketi ile donatılmıştır. Akü, daha düşük bir yapısal katmanla korunur ve ön elektrik motorlarına, arka elektrik motoruna ve entegre bir şarj ünitesine bağlıdır.

Batarya 1550 mm uzunluğunda, 301 mm yüksekliğinde ve 240 mm genişliğinde olup, toplam kapasitesi 3,8 kWh olan kese hücreleri içerir. Şarj sıfıra düştüğünde, hem normal yerel alternatif akım hem de şarj sütunu akımı kullanılarak 7 kW’a kadar yeniden şarj edilebilir ve sadece 30 dakikada tamamen şarj olur. Ayrıca ön tekerleklerden rejeneratif frenleme altında veya doğrudan V12 motordan sadece altı dakikada şarj edilebilir.

Yeni Şanzıman

Lamborghini, içten yanmalı motordan 6750 rpm’de 725 Nm torku yönetebilen ıslak çift debriyajlı yeni bir kompakt şanzıman ünitesi geliştirdi. Sekiz vitesli Çift Debriyajlı Şanzımanın (DCT) geliştirilmesi, hızlı vites geçişleri gibi sportif sürüş için gereken her şeyi sağlayan bir ünite yaratma arzusundan gelirken, sekizinci oranın dahil edilmesi, seyir halindeyken yakıt tüketimini ve sürülebilirliği optimize etmeye yardımcı olur. Çift debriyajlı vites kutusuna bağlantı sağlayan özel bir senkronizöre sahip bir ayırma mekanizması sayesinde, sistemin nasıl çalıştığı hangi sürüş modunun devreye girdiğine bağlıdır.

DCT, elektrikli motorları besleyen lityum-iyon pil için tünelde yer bırakmak üzere uzunlamasına V12 motorun arkasına çapraz olarak yerleştirilmiştir. Düzen, otomobilin dingil mesafesini sınırlamaya yardımcı olur ve en iyi sürüş dinamikleri için etkili ağırlık dağılımını destekler.

Elektrik motoru, V12 içten yanmalı motora ek güç sağlarken vites kutusundan ayrı olarak P3 konumundayken, düşük hızlarda ve park halindeyken aküyü şarj etmek için P2 konumuna geçerek marş motorunu da görev yapıyor. P3 konumunda LB744, seçilen sürüş moduna bağlı olarak elektrikli dört tekerlekten çekişli bir otomobil haline gelebilir ve sıfır emisyonla bile Lamborghini’nin dört tekerlekten çekiş geleneğini sürdürebilir.

Geri vites, iki ön elektrik motoru tarafından sağlanır, ancak ekstra momentuma ihtiyaç duyulursa, arka aksı ve tekerlekleri harekete geçiren arka elektrik motoru da devreye girebilir. Sonuç olarak, yeni LB744, düşük kavrama koşullarında geri giderken bile sıfır emisyon modunda dört tekerleği de sürebilir.

KAYNAK: https://www.electrichybridvehicletechnology.com/news/lamborghinis-first-ever-hybrid-super-sports-car.html#prettyPhoto