İsveçli hiper otomobil üreticisi Koenigsegg, yeni mühendislik çalışmalarının yuvası olarak öne çıkıyor. Bu durum, üzerinde çalıştıkları yeni elektrik motorunda açıkça görülüyor. Dört koltuklu Gemera için geliştirilen ve Quark olarak adlandırılan bu elektrik motoru, küçük bir güç merkezidir. Quark, sadece 28,5 kg ağırlığındaki bir paket ile 250 kW ve 600 N.m tork üretir. Yazı içerisindeki resimlerde görülen 330 mL’lik enerji içeceğini bu elektrik motorunun ölçeği olarak değerlendirebilirsiniz.

Geçtiğimiz günlerde tanıtılan Quark, güç ve tork arasında iyi bir denge sağlamak için hem radyal hem de eksenel akıya sahip yapıları birleştiriyor. Koenigsegg, Quark’ın endüstri lideri bir tork-güç-ağırlık oranına sahip olduğunu iddia ediyor. Tepe noktadaki güç ve tork değerleri, EV motorlarının ilk 20 saniyedeki çalışması sırasında elde edilmektedir. 20 saniye sonra değerler yaklaşık 100 kW ve 250 N.m torka düşüyor. Burada elde edilen değerler, üç elektrik motoru ve 600 beygirlik üç silindirli Gemera için gayet iyi olarak değerlendiriliyor.

Koengisegg elektrik motoru tasarım lideri Dragos-Mihai Postariu yaptığı açıklamada, Quark’ın ihtiyacınız olan yerde, üstün hızlanma için Gemera’nın düşük hız aralığını desteklemek üzere tasarlandığını belirtiyor. Postariu, sözlerine şu cümlelerle devam ediyor: “ICE, bu adımdan sonra yüksek hız aralığına odaklanıyor. Bunun Gemera için performans açısından anlamı, herhangi bir tork veya güç kaybı olmadan 400 km/h’e sürekli hızda itme kuvveti tarafından takip edilen büyük bir güç dalgalanmasıdır. ”

Koenigsegg, Quark’ın yapımında havacılık/motor sporları sınıfı çelik ve rotor için içi boş karbon fiber (Koenigsegg’in Aircore teknolojisi) dahil olmak üzere birçok farklı malzemeyi kullanıyor. Şirket, bu motoru havacılık ve denizcilik uygulamaları için de tasarlandığından Quark’ın Gemera’dan daha fazlasında bir yuva bulacağını umuyor.

CEO Christian von Koenigsegg yaptığı açıklamada, sınıfında lider olan Quark’ın tork-güç-rpm-ağırlık matrisi ile birlikte yüksek verimliliğininde benzersiz olduğunu söylüyor. Bu, Quark’ı deniz, uçak veya VTOL gibi uygulamalarda kullanırken, vites düşürmeye gerek olmadığı, bunun yerine motorun torkunun ilk andan itibaren doğrudan tahrik sağlanabileceği anlamına geliyor.

Ayrıca Koenigsegg, iki Quark motorundan oluşan bir EV tahrik ünitesinin yanı sıra küçük ama güçlü invertörü ve her bir çıkış milinde düşük oranlı planet dişli setlerini de pazarlıyor. Terrier olarak adlandırılan ünite, sadece 85 kg ağırlığında. Bununla birlikte, bir aks boyunca tork vektörü sunan bir pakette 450 kW ve 1100 N.m’ye kadar hizmet ediyor. Bir Terrier, doğrudan arabanın monokokuna da vidalanabilir.

Şirket, Terrier birimi hakkında daha fazla bilgi vereceklerini ve bu ünitenin muhtemelen gelecekteki Koenigsegg ürünleri arasında yer alağını belirtiyor.

KAYNAK:https://www.roadandtrack.com/news/a38940998/koenigsegg-quark-electric-motor/?utm_campaign=socialflowTWRAT&utm_source=twitter&src=socialflowTW&utm_medium=social-media