İsviçreli teknoloji girişimi Morand, bir şehir otomobilini 72 saniyede şarj edebilen Morand eTechnology’yi piyasaya sürdü. Hibrit sistem, saniyeler içinde faydalı bir şekilde yeniden şarj edilebilen dayanıklı ve ultra hızlı bir enerji paketi oluşturmak için ultra kapasitör ve kimyasal pil özelliklerini birleştiriyor. Testler, 50.000’den fazla döngüyü tamamlama yeteneğini kanıtlarken, en uzun süredir çalışan test birimi şu anda 70.000 döngüye yaklaşıyor.

Şehir arabaları, dronlar, e-bisikletler, e-scooter’lar, robotikler, savunma ve demiryolu lokomotiflerine kadar birçok farklı segmentteki araca yardımcı olabilecek, yaklaşık beş dakika veya daha az sürede hızlı, yarı sık şarj gerektiren uygulamalar için ideal bir uygulama olarak görülüyor.

eTechnology paketleri, özel bir ortaklığın parçası olarak Sech SA’nın hibrit ultrakapasitör (HUC) hücrelerini kullanıyor. Bu hücreler, gelişmiş denetleyicilerle birlikte görev alıyor. Geo Technology tarafından yapılan bağımsız testler, teknolojinin 7,2 kWh’lik bir test ünitesini 120 saniyede (%98 şarj) 900A’ya (360 kW) kadar şarj etme yeteneğini göstermiştir.

Hızla şarj edip deşarj edebilen çok sayıda teknoloji olsa da, bunlar neredeyse her zaman kapasite düşüşünden önce gerçekleştirebilecekleri döngü sayısıyla sınırlıdır. Geleneksel lityum-iyon pil takımlarından farklı olarak eTechnology, lityum ve kobalt gibi malzemelere daha az güvenir. Bir miktar lityum kullanılırken, esas olarak alüminyum, grafen ve karbondan oluşur. Morand’ın teklifinin önemli bir parçası, halihazırda pazar lideri olan ve daha da geliştirilmekte olan yangından korunma sistemidir.

Çok daha hızlı şarj ile ulaşım, cihazlar ve faaliyetler yelpazesinde yeni olanaklar açılıyor. eTechnology’nin yakında belirli uygulamalar için başvurulacak çözüm olarak kapsamlı bir şekilde benimsenebilir. Morand’ın kurucusu ve genel müdürü Benoît Morand, aşırı dayanıklılık ve şaşırtıcı derecede hızlı şarj süreleri ile patentli eTechnology’sinin çok sayıda olası uygulaması olduğunu söylüyor.

Üretim hacimleri şu anda lityum iyon pillerle karşılaştırıldığında nispeten düşük olsa da, üretimi artırma planları halihazırda bulunuyor. Bu, lityum iyon çözümlerle fiyat eşitliği sağlamaya yardımcı olacaktır. Diğer bir önemli husus, depolama sisteminin toplam yaşam döngüsüdür. Beş veya on kat daha fazla olası deşarj döngüsüyle, uzun vadeli işletme maliyetleri, eşdeğer bir lityum iyon sisteminden önemli ölçüde daha düşük olabilir.

KAYNAK: https://www.electrichybridvehicletechnology.com/news/swiss-based-morand-etechnology-introduces-72-second-charging.html#prettyPhoto